Журналістка сайту сайту 0372.ua відвідала недавно відреставрований Чернівецький притулок для неповнолітніх та поспілкувалася з його директоркою. Який стан притулку на сьогодні і які потреби та проблеми мають місце у житті цього закладу?
Притулок для дітей Служби у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації був створений у 1997 році. На сьогодні заклад перебуває на стадії реорганізації. Цього року він стане Центром соціально-психологічної реабілітації для дітей. Директором притулку є Янчук Жанна Степанівна, яка працює тут з 2004 року, а очолює заклад з 2008. Саме вона люб'язно погодилася поспілкуватися з нами.
Притулок, у якому нещодавно відбувся капітальний ремонт, розрахований на 35 діток. На сьогодні тут перебуває 28 дітей віком від 3 до 18 років. Це саме та вікова категорія, яка може тут перебувати. Зазвичай, це дітки, які тікають з дому, перебувають у різноманітних конфліктних ситуаціях з батьками чи однолітками, або ті, кого соціальні служби забирають із неблагополучних сімей і направляють сюди.
"На жаль, сьогодні часто трапляється таке, що соціальні служби забирають діток із неблагополучних сімей, вони можуть навіть перебувати тут у сімейних групах, тобто рідні сестри чи брати. І цю проблему потрібно негайно вирішувати", - зазначає Жанна Стапанівна.
І справді. Сьогодні лякає статистика від соціальних служб щодо поширення таких випадків. Таке трапляється, коли в сім'ї хтось з батьків або вони обоє пиячать, не доглядають за дітьми, не дають їм належних умов для існування та навчання, або ж просто не мають можливості утримувати своїх діток.
У притулку ж для таких неповнолітніх буковинців створені усі належні умови для проживання. Зовсім недавно за сприяння Чернівецької облдержадміністрації та Чернівецької міської ради тут провели ремонт, закупили нові меблі та зробили належні умови для подальшої організації роботи психологів та соціальних працівників. Про необхідність здобувати освіту тут також не забувають. Дітки дошкілного віку виховуються на базі притулку, а усі решта ходять до Чернівецької ЗОШ №30.
"Ми дбаємо про цих діток, як про рідних і намагаємося забезпечити їх усім необхідним, чого вони не отримали вдома. Головне - це моральна підтримка і стабілізація психічного стану здоров'я" - пояснює директорка.
Дійсно, на базі притулку працюють кваліфіковані спеціалісти: вихователі та психологи. Коли є необхідність, дітей ведуть у Чернівецьку обласну лікарню і за потреби забезпечують повноцінне лікування і медичну допомогу.
Але постійно жити тут діти не можуть. Це заклад тимчасового перебування. Максимальний термін - 3 місяці або 90 діб. Звичайно, якщо є потреба залишити когось на довший термін, то це не є проблемою. Але зазвичай соціальні служби намагаються якомога оперативніше вирішити усі проблеми, щоб якнайшвидше повернути малечу у звичне середовище існування, але вже без тих неузгодженостей, які були.
"Коли трапляється таке лихо, ми відразу повідомляємо Службу у справах дітей, які намагаються вирішити усі проблеми якнайшвидше. Вони допомагають сім'ям стати на ноги і знайти роботу, якщо є потреба, пояснюють, як забезпечити необхідні умови проживання, роблять усе, щоб повернути діток до біологічних батьків. Звичайно, так буває не завжди. Коли не вдається вирішити проблему з біологічними батьками, соціальна служба, а потім суд ухвалюють рішення про передачу дітей до опікунів або до будинків сімейного типу", - розповідає Жанна Степанівна.
Наразі у притулку працюють 36 працівників, які допомагають маленьким буковинцям пережити те, що з ними трапилося. Фінансування закладу здійснються з обласного бюджету, але усі ми розуміємо, що не завжди цього вистачає.
"Звичайно, обласна та міська ради про нас ніколи не забувають, але разом з тим велику допомогу нам надають і приватні підприємці, і прості громадяни", - зазначає директорка.
Досить часто до притулку телефонують мешканці міста та області, або навіть чернівчани, які виїхали за кордон, але хочуть допомогти рідному місту, і запитують про потреби закладу. Іноді люди просто приходять і приносять якусь гуманітарну допомогу.
Так може зробити кожен із нас. Давайте будемо допомагати тим, хто цього справді потребує. Не будьте байдужими, завітайте за адресою вул. Головна, 169 і спробуйте допомогти, бодай мінімально, діткам, які потрапили у скрутне становище. Отже, що ви можете принести, як допомогу притулку:
1) дитячий одяг - можливо, у вас залишився одяг від ваших діток чи онуків і він у гарному стані, то не варто його викидати, запропонуйте його як допомогу тим, кому він ще стане у пригоді;
2) побутова хімія - не потрібно багато, 2-3 засоби для прибирання у закладі або для особистої гігєни дітей вже будуть гарним внеском у життя притулку;
3) продукти харчування - якщо вам не шкода грошей, ви можете придбати різноманітні смаколики для дітей (солодощі, фрукти або навіть крупи та овочі) і принести сюди;
4) іграшки - усі знають: іграшок багато не буває, особливо у такій великій родині, де вони довго не зберігаються;
5) речі побутового вжитку - це можуть бути різні речі, необхідні у господарстві, навіть платмасова смітниця;
6) меблі - ця порада стосується приватних підприємців або людей, які можуть дозволити собі заплатити велику суму грошей за ліжечко чи шафу.
За більш детальною інформацією щодо допомоги притулку звертайтеся за номером телефону: (0372) 27-45-04. Директор: Янчук Жанна Сергіївна.