Національна поліція в Чернівецькій області: зміни та позитивні зрушення за 4 роки

Нещодавно Національна поліція відсвяткувала 4 роки функціонування. Що змінилося та як здійснюватиметься посилена робота поліцейських під час парламентських виборів. Про це та інше ми поспілкуватися із начальником управління кадрового забезпечення Геннадієм Федорюком.

— Скажіть, будь ласка, які зміни відбулися у структурі після створення Національної поліції?

— Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України було створено управління Національної поліції в Чернівецькій області, структура якого змінилася і не схожа на ту, яка була раніше. Від ГУНП у Чернівецькій області було відділено Управління захисту економіки, яке зараз підпорядковується заступнику голови Національної поліції, начальнику Департамента захисту економіки; Управління патрульної поліції, яке раніше було у Чернівціх, зараз діє по всій області і підпорядковується начальнику Департамента патрульної поліції Національної поліції України; Департамент кіберполіції також виведений зі структури і підпорядковується начальнику Департаменту кіберполіції; лікарня УМВС виведена взагалі із системи Національної поліції і перебуває в підпорядкуванні Міністерства внутрішніх справ.

Раніше в кожному районі був свій підрозділ міліції і функціонував як самостійна юридична особа. Нова структура Національної поліції не передбачає такої кількості підрозділів, тому їх мінімізували до чотирьох, які діють за кущовим принципом в таких містах: Чернівці, Сторожинець, Кіцмань, Кельменці. А вже до структури цих відділів належать відділення інших районів. При цьому скоротилася і кількість керівних посад.

— Які є позитивні зрушення у роботі Національної поліції, якщо порівнювати із роботою колишньої міліції?

— Тобто якщо раніше було по чотири заступники у кожного начальника, то тепер їхня кількість удвічі зменшилася. І це є позитивним зрушенням. Мета скорочень: менше керівників, які будуть просто сидіти в кабінетах — більше тих, хто буде реально працювати.

Ефективність роботи поліції визначається рівнем довіри населення до неї. Це є основна ознака, на яку ми особливо звертаємо увагу. Ми намагаємося підняти свій рівень в очах громадськості. При ліквідації міліції і створенні Національної поліції цей рівень становив 3-5 відсотків, зараз він зріс 30-35 відсотків. А щоби отримати максимальну довіру, потрібно, щоби особа, яка потребує допомоги, отримала її якнайшвидше. Працівник поліції повинен одразу активно відреагувати на повідомлення чи заяву.

— Яка специфіка реагування поліцейських на виклики, що надходять, та які труднощі виникають під час непередбачуваних ситуацій?

— З цією метою були створені сектори реагування патрульної поліції в сільських місцевостях, а в нас у місті це Управління патрульної поліції, які зараз дуже добре працюють. Їхнє завдання — якомога швидше прибути на місце події і відповідно до зобо'язань зреагувати. У кожному відділі відділення по чотири сектори таких груп, які позмінно працюють, здійснюючи цілодобове патрулювання на виїзді, не чекаючи у відділі чи відділенні. Це збільшує ефективність роботи патрульної поліції.

У місті реагування на виклик регламентується часом прибутя на виклик від 7 до 10 хвилин, якщо група знаходяться у своєму секторі. Якщо ж вона не у своєму секторі, то це ще плюс п'ять хвилин. Якщо це сільська місцевість — від 15 до 20 хвилин, якщо задіюється інша група реагування, то вона до 40 хвилин повинна прибути на місце виклику. Це і є оперативне реагування.

Якщо основні сили груп реагування патрульної поліції виїжджають у свої сектори, додатково в підроздіці цілодобово чергує слідчо-оперативна група і, якщо є така необхідність, начальник сектору груп реагування також виїжджає на місця подій. Якщо є велика кількість викликів, на них ми реагуємо за часом надходження повідомлення. Якщо ж усі патрульні сили будуть задіяні, а виклики надходитимуть, поліцейські всеодно відповідно зреагують, але вже у допустимий крайній термін.

— Скільки правоохоронців склало іспит і перейшло з міліції в Національну поліцію?

— Кількість правоохоронців скоротилася на 50 відсотків. Якщо раніше в особовому складі було майже три тисячі міліціонерів, то зараз поліцейських майже 1600. Чернівецька область одна із областей, де є мінімальна кількість особового складу. Приблизно 80 відсотків правоохоронців перейшло із міліції в поліцію, але багато хто зрозумів, що нові умови та вимоги їх не влаштовують, тому вони поступово звільнялися.

Зараз по завершенню кожного навчального року кожен працівник проходить підсумкову перевірку. А це і стрільба із пістолета, і залік із фізичної підготовки.

— Скільки корупціонерів за час існування Національної поліції було звільнено?

— За кримінальними провадженнями, які були розпочаті за час функціонування Національної поліції, у Чернівцях у 2016 році звільнено трьох працівників за вчинення корупційних правопорушень (хабарництво), у 2017 — трьох, у 2018 — двох, у 2019 вже маємо чотирьох правопорушників (шахрайство).

— Щодо роботи у надзвичайному режимі під час виборів, як це здійснюватиметься на території Чернівецької області?

— Відповідно до наказу голови Національної поліції, із 15 липня весь особовий склад Національної поліції України переведений на посилений режим несення служби. Усі працівники, які перебували у відпустках, відкликані. По підрозділах сформовані слідчо-оперативні групи. Із 18 липня поліцейські вже будуть чергувати на окружних виборчих комісіях, а надалі й у виборчі комісії, які сформовані для здійснення виборчого процесу. Такий режим триватиме до 25 липня. Був створений ситуаційний штаб із представників усіх служб, він аналізує інформацію щодо виборчого процесу, яка надходить, і надає відповідні вказівки керівникам для ефективного і належного реагування на подію.

Зважаючи на все сказане, є надія, що ми рухаємося у європейському напрямку. Зміни, які відбулися, доказ нової української свідомості, нового шляху. Цей шлях розпочав Майдан, його продовжують торувати хлопці на Сході, воюючи за наше майбутнє, з нього не дає звернути Національна поліція, захищаючи наше "сьогодні" і наше "завтра".

Читайте також: "День тиші" перед виборами: чого не слід робити буковинцям на виборчих дільницях?