Буковина пам'ятає: сьогодні увесь світ вшановує пам'ять жертв теракту "9/11"

Сьогодні людство вшановує пам'ять жертв теракту 11 вересня 2001 року. Минуло 18 років від дня, коли майже 3 тисячі людей трагічно загинули під час терористичних актів на території США, які вчинили ісламісти під проводом відомого усім Осами бен Ладена. Серед жертв були і українці...

2001 рік став переломним для багатьох країн світу. Часи нестабільності та розвитку багатьох ісламістських організацій спричинили найбільший за кількістю жертв теракт. Тоді це відбулося вранці 11 вересня на території Сполучених Штатів Америки.

У той день 4 групи терористів-смертників, яких було близько 19 осіб, захопили 4 пасажирських авіалайнери, що летіли до Каліфорнії. Маючи льотну підготовку, терористи змогли спрямувати літаки у визначені міста США. Два з них було направлено у дві найвищі вежі Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку. Відразу після зіткнення будівлі охопила масштабна пожежа. Менш ніж за дві години вони обвалилися, викликавши руйнування ще щонайменше 10 прилеглих споруд.

Третій авіалайнер було направлено до Пентагону - штаб-квартири міністерства оборони США, що знаходиться неподалік Вашингтону. Зіткнення призвело до часткового руйнування споруди.

Четвертий літак, який ймовірно мали направити у будівлю Капітолію (місце перебування Конгресу США), впав у безлюдному полі приблизно за 240 км від Вашингтону. Довідавшись про долю інших літаків та наслідки, пасажири та команда лайнера героїчно боролися з терористами. Вони намагалися повернути контроль над літаком і відвернути трагедію, але злочинці просто направили його в землю. Усі, хто був на борту, загинули.

Ця подія сколихнула увесь світ. Усі спецслужби США було приведено у повну бойову готовність. Повітряний громадський простір Штатів і Канади було закрито до 13 вересня. Це спричинило значний вплив на світові ринки та економіку. Інфраструктура США зазнала збитків на щонайменше 10 мільярдів доларів. Наслідки теракту в Нью-Йорку ліквідовували аж до травня 2002 року. Пентагон відновили приблизно через рік після трагедії.

Підозра у здійсненні найбільшого в історії теракту впала на "Аль-Каїду" - міжнародну суннітську терористичну організацію. Хоча лідер "Аль-Каїди" Осама бен Ладен спершу заперечував будь-яку причетність до теракту, в 2004 році він врешті-решт взяв на себе відповідальність за атаки. Мотивами головний терорист назвав підтримку США Ізраїлю, присутність американських військ у Саудівській Аравії та санкції проти Іраку. У травні 2011 року силами американського спецпризначення SEAL Team Six Осаму бен Ладена було виявлено і вбито в Афганістані. 

Згодом США розпочали оголошену Бушом Війну з тероризмом і вторглися в Афганістан, аби змістити талібів, які переховували представників "Аль-Каїди". Багато країн після даного випадку зміцнили своє антитерористичне законодавство і розширили повноваження правоохоронних органів і розвідувальних служб для запобігання подібних нападів. 

Але ніяке визнання не поверне життя невинних людей. Трагедія, яку тепер називають коротко - "9/11", завдала непоправних втрат усьому людству. Теракт забрав майже 3 тисячі людських життів, серед яких було 300 працівників рятувальних служб, ще більше 6 тисяч осіб отримали поранення. Тоді вперше застосували методи генетичного аналізу, оскільки інакше неможливо було ідентифікувати жертви.

Серед жертв теракту було і 12 осіб українського походження. Україна висловила співчуття усім постраждалим та родичам загиблих. А 2005 року у Києві було відкрито пам'ятник жертвам терактів 11 вересня 2001 року. 

Читайте також: внаслідок пожеж у Чернівцях загинуло двоє людей.