Drug Hunters є офіційним чат-ботом Департаменту патрульної поліції України, запущеним у Телеграмі три тижні тому. Він покликаний протидіяти розповсюдженню наркотиків, зокрема найпоширенішим і найдоступнішим способом - "закладками". Від старту роботи чат-боту у Чернівцях було близько 15 повідомлень, хоча й не по всіх інформація виявилася правдивою, пише 0372.ua.
Нагадуємо, ми писали раніше, що Продавав екстазі: на Буковині впіймали торговця наркотиками
Частина таких повідомлень - це ті, коли громадяни надають інформацію, що не підтверджується після приїзду патрульних на місце, або ж у такий спосіб перевіряють, як реагує поліція. Про це нашій кореспондентці розповів Віталій Пономаренко, заступник начальника Управління патрульної поліції Чернівецької області.
Звернення до чат-боту: про що повідомлення
За три тижні у чат-боті Drug Hunters чернівецькі патрульні отримали по наркотичних наркотичних речовинах близько 15 повідомлень. Проте, як зауважив Віталій Пономаренко, левову частку з них можна віднести до помилкових.
Помилкові повідомлення - коли заявники надають неправдиву інформацію чи перевіряють, як реагує поліція на них. Наприклад, надсилають фотографію і не дають жодних пояснень. Коли у чат-боті відкривається діалогове вікно, заявники неохоче діляться інформацією, можуть взагалі не відповідати черговій службі, - каже поліцейський.
Він зазначає, що є звернення, коли скидають певну геолокацію про ймовірне місце закладок, екіпаж виїжджає на вказане місце, шукає закладки, але їх не знаходять. У таких випадках цю локацію беруть за основу при здійсненні подальших патрулювань.
Відверто, в нас є два спрацювання, коли на вказаних громадянами територіях ми знаходили під час перевірок людей, які підпадали під можливих осіб, котрі вживають наркотичні речовини чи схожі на них, - уточнив патрульний.
Він додав, що поліцейські на місці проводили поверхневі перевірки вказаних осіб і в них знайшли заборонені речовини. Щоправда, вони були не розфасовані, як це характерно для закладок.
Що таке "закладки" і як діють "закладчики"
Метод "закладок" є одним із найпоширеніших. Зазвичай, закладки із забороненими речовинами запаковують в пакети, перемотують ізолентою або скотчем. Їх намагаються ховати у важкодоступні місця.
"Закладчики" прогресують з часом, вони розуміють, що на землі це легше виявити, тому намагаються застосовувати різні способи для пакування і розміщення "закладок". В нас була ситуація, що пакет з білою подрібненою речовиною був запечатаний, обмотаний клейкою стрічкою і розміщений біля дверей, на висоті, тому без прискіпливого огляду місця їх складно помітити, - сказав заступник начальника УПП області.
Патрульний розповів, що "закладчики" купують невеликі магніти, обмотують пакети з речовинами ще одним шаром ізоленти і прикріплюють до якихось дверей, щоб закладка не була на землі. "У такому випадку навіть спеціально навчена собака цей пакет із наркотичними речовинами не відчує, бо він буде високо", - наголосив він.
Закладки бувають різних кольорів – зеленого, чорного, червоного. Вміст закладок теж може різнитися, все залежить від побажань "клієнтів".
Так, у спеціально створених дилерами Телеграм-каналах може вестися діалог між "закладчиком" та потенційним "клієнтом" про те, яка саме речовина потрібна, чи то солі, амфетаміни, марихуана, або ж психотропні якісь речовини. Можуть враховуватися і способи вживання: одні наркотичні речовини вдихають, інші жують, курять чи розчиняють і роблять ін’єкції. Тобто спектр речовин дуже великий, - веде далі наш співрозмовник.
Таким чином відбувається обмін інформацією у месенджері. Потім "закладчики" отримують кошти на відповідні карткові рахунки, хоча ці фінансові процедури трохи ускладнилися. Патрульний наголосив, що після цього "клієнт» отримує повідомлення про закладку, яку могли зробити заздалегідь, найчастіше у вигляді фото з геолокацією з місця, де вона знаходиться. А вже опісля людина йде на місце, бере закладку і вживає наркотичні речовини.
Який алгоритм дії Drug Hunters
Чат-бот працює у месенджері Телеграм, є простим у користуванні і доступним практично кожному. Людина знаходить на мобільному телефоні відповідну програму або ж сканує QR-код і отримує доступ безпосередньо до головного меню чат-боту. Тут потрібно лише обрати своє місто і можна надсилати повідомлення.
Зауважу, що спілкування у чат-боті між заявником і поліцією є абсолютно анонімним. Якщо громадянин бажає написати заяву у поліцію про правопорушення, то розголошення особи відбувається виключно за згодою. Якщо людина хоче зберегти анонімність, ми на це не посягаємо ніколи, - зазначив поліцейський.
Функціонал чат-боту дозволяє черговій службі поліції вести діалог із заявником, а також паралельно надсилати інформацію про ймовірне правопорушення екіпажу патрульних, який відреагував на виклик.
Інформація про чат-бот на платіжках та у школах
Зі слів Віталія Пономаренка, аби максимально поширити інформацію про чат-бот серед мешканців Чернівців і не тільки, поліцейські залучають ЗМІ, міську владу, громадських активістів. Та це процес, який потребує часу.
Думаю, що повідомлень у чат-боті буде більше, якщо краще будуть поінформовані громадяни. Розумію, що є мало інформації щодо місць, де можна просканувати QR-код. Однак ми спілкувалися з міською радою і попередньо домовилися, щоб у платіжках про сплату компослуг цей код був надрукований одразу на зворотній стороні, замість реклами. Наразі цей проєкт ще на стадії реалізації і впевнений, що найближчим часом він запрацює, - зауважив він.
Поліцейський припускає, що можливо прослідковується й недовіра населення, чи взагалі цей чат-бот реально працює. "Хоча, - наголосив він, - після усіх спрацювань обов’язково відбувається зворотній зв’язок із заявником".
Додамо, що планується розміщення інформацію про чат-бот, зокрема зображення із QR-кодом, у всіх навчальних закладах, починаючи від дитячих садочків, до вишів.
У кожній школі чи дитячій установі є інформаційні стенди, на яких можна розмістити інформацію про чат-бот. Тут ми орієнтуємося більше на батьків, та й на учнів теж, особливо старшокласників, - повідомив Пономаренко.
Водночас у вишах патрульні більше орієнтуються на самих студентів, адже вмотивована молодь прагне жити у місті та країні без наркотиків. Вони можуть долучитися до протидії поширенню наркотиків шляхом надання інформації про можливі правопорушення у чат-бот.
Щоб почати користуватися чат-ботом Drug Hunters варто лише перейти у телеграм-канал за посиланням і надіслати повідомлення.
Читайте також: В Україні запрацював чат-бот, який викриватиме збут наркотиків