У кожному місті є вулиця, що, наче магніт, притягує до себе містян і гостей. У Чернівцях – це пішохідна вулиця Ольги Кобилянської, історична назва якої - Herrengasse (Панська)
У цьому матеріалі ми розповімо про історію вулиці та як провести своє дозвілля прогулюючись там.
Пішохідна вулиця у центрі Чернівців має майже 300-річну історію та є візитною картою міста. Саме сюди поспішають всі туристи, які приїжджають у столицю Буковини. Вулицю кілька разів перейменовували, допоки у 1940 році її не назвали на честь 55-ї річниці творчості письменниці Ольги Кобилянської.
Перші цегляні будинки почали тут з'являтися в 40–50 роках минулого століття. Саме на цій вулиці була закладена перша цеглина першого кам’яного будинку, старожитні хатки були витіснені дво- і триповерховими стильними кам'яницями.
Після того, як виклали бруківку, особливо слідкували за її чистотою, навіть мили декілька разів на день. Двірники мили водою з милом, а торгівки, що приносили сюди крам з приміської Роші чи Монастириської, мусили гарно витерти ноги, перш ніж ступити на цю бруківку. До вибору працівників, котрі відповідали за чистоту на даній вулиці, підходили досить ретельно. На місця двірників намагалася підбирати освічених людей зі знанням мов. Це на випадок, якщо хтось з іноземних туристів захоче довідатися яку-небудь інформацію, а брудним селянам, що приїжджали у місто з навколишніх сіл, було заборонено рухатися Кобилянською.
Також існує легенда, що Панську вулицю в давнину підмітали червоними трояндами. Достовірність даних слів ніхто не підтвердить, але точно можна стверджувати, що жителі безмежно закохані в своє місто. У XX столітті тут з’явилось чимало різних установ та організацій. На вулиці були магазини, ресторани, кав’ярні, банки, фотоательє та фірмові склади, вулиця Панська стала центром ділового, торговельного та культурного життя міста. Оселитися тут було престижно, і домогтися цього вдавалося переважно особам панського роду: інтеліґенції, домовласникам, лихварям, торговцям.
Цікаві факти про вулицю Ольги Кобилянської:
1. На цій вулиці був збудований перший мурований будинок у Чернівцях. До цього тут були лише дерев’яні споруди.
2. Потрапивши на вулицю Кобилянської, ви відчуєте себе у затишному європейському містечку, адже більшість будівель тут були спроектовані австрійськими архітекторами.
3. Вулиця Ольги Кобилянської у Чернівцях – єдина пішохідна вулиця у всьому місті.
З чого ж починається вулиця Кобилянської?
Відразу закарбовується у пам’яті будівля з граціозною вежею, де колись розташовувалась кав'ярня “Габсбург”. Пізніше тут був заснований “Клюб шанувальників кави”, де шановне панство полюбляло за філіжанкою кави вести бесіди на шляхетні теми. Така атмосфера сприяла народженню поетів, філософів і музикантів. І ця атмосфера підкупила Лесю Українку, яка вперше пила каву саме у Чернівцях. Зараз тут зараз знаходиться відділення Національного банку.