Медійна археологія вивчає матеріальнi характеристики технологій, їх можливостi та обмеження, а також ідеології втіленi у їхньому дизайні. Ця лекція простежує зв’язок між фізичною інфрастуктурою інтернета, алґоритмами соціальної мережі Facebook, зокрема тими, які координують персональну добірку новин (News Feed) та механізмами розгортання і тривання (дез)інформаційної війни.

Платформа Facebook, звичайно, відіграла роль у процесі координування численних подій Майдана і волонтерського руху протягом війни з Росією. Але не треба забувати, що Facebook потребує нас, користувачів, значно більше, ніж (ми думаємо) ми потребуємо Facebook. Ми торкнемося деяких стратегій цієї платформи, аналіз яких призводить до висновкy, що її так часто оновлюваний aлгоритм є не лише втіленням системи контролю – контролю загалом і, зокрема, контролю доступу до інформації (новин, повідомлень).
Aлгоритм Facebook є втіленням її етики.

У межах алгоритмічної етики, війна – це подарунок: адже вона забезпечує потужний інформаційний (“вимірюваний у байтах”) потік, який утримує користувача на сайті, це швидкий зріст кількості користувачів та розширення (не зміцнення!) їхніх мережевих зв’язків. В той час, коли ми часто асоціюємо цю платформу із “свободою слова”, вважаємо її за альтернативний засiб комунікації, Facebook – це тоталітарна структура. Це – ефективнe знаряддя (дез)інформаційної війни та протистояння.

Світлана Матвієнко – дослідниця медіа (PhD з історії та філософії технологій й інформаційної теорії, Університет Західного Онтаріо, 2015; та PhD з критичної теорії й теорії кіно та медіа, Університет Міссурі, 2011). Викладає на факультеті інформації та медіа-досліджень в Університетi Західного Онтаріо.