До журналістів звернулася сім’я зі Сторожинеччини з проблемою – в селі не можуть зареєструвати рідного сина, який кілька років навчався та проживав у Чернівцях.
Ще після 2001 року сім’я побудувала будинок. Землю під забудову виділили рішенням сесії сільської ради, але її ще не приватизували. Відповідно, і будинок не здали в експлуатацію. В ньому проживало троє людей: батьки та син. Син свого часу поїхав на навчання до коледжу у Чернівці. Його зняли з реєстрації в селі й тимчасово зареєстрували у одному із гуртожитків міста. Там він прожив кілька років. А нещодавно закінчив коледж (нині хлопцю 21), його виписали з гуртожитку, але вдома прописати не можуть - у сільській раді пояснюють, що проблема в тому, що ділянка під будинком не приватизована.
Юрист Володимир Мрачковський пояснює, що є постанова Кабміну, яка затверджує правила реєстрації місця проживання, пише Погляд.
Серед документів, які подають для реєстрації, повинні бути:
заява за відповідними формами;
свідоцтво про народження;
паспорт;
квитанція про сплату адміністративного збору;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
документи, які підтверджують право на проживання у житлі: ордер; свідоцтво про право власності; договір найму (піднайму, оренди); рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи.
Саме через останній пункт можуть виникнути проблеми. Люди, котрі проживають у даному будинку, не мають ані договору найму, ані свідоцтва про право власності на житло – вони володіють лише майновими правами. Відповідно, у них є два варіанти дії.
Перший і довший – приватизувати ділянку, а потім здати будинок в експлуатацію. Оскільки лише після цього можна оформити свідоцтво про право власності на житло. Однак це займе чимало часу і, що не менш важливо, коштів, особливо процедура здачі будинку в експлуатацію.
Другий – звертатися до суду. Хлопець може написати заяву до сільської ради, де її повинні розглянути і дати відповідь: або дають згоду на реєстрацію, або відмовляють. Коли буде письмова відмова від органу, який здійснює реєстрацію, хлопець має право звернутися з цією заявою до суду, з проханням надати право на реєстрацію за місцем фактичного проживання до здачі будинку в експлуатацію. Суд найчастіше приймає рішення на користь позивача.
Власне, економніше звернутися відразу до суду.