Мовна дилема: експерти розповіли як учні та вчителі спілкуються у школах

фото з відкритих джерел

Більшість шкіл в Україні навчають дітей українською мовою. Проте експерти зафіксували, що загальний шкільний простір досі є двомовним, пише 0372.ua.

Про це заявила кандидатка філологічних наук Оксана Данилевська під час Національного круглого столу "Мова", передає 24 канал.

Нагадаємо, ми писали раніше, що У МОН обіцяють підвищення посадових окладів вчителів з наступного року

Як зазначила науковиця, якщо на початок проголошення незалежності України 1991 року українською мовою навчалося лише 47% школярів, то сьогодні нею навчаються 90% учнів. Проте, за даними дослідження Інституту української мови, насправді простір шкіл по всій Україні, за винятком західних областей, є двомовним.

За її словами, в Україні склалася парадоксальна ситуація, коли в освітніх закладах набула поширення диглосія – лінгвістичний вияв, коли мови чітко розподілені функційно.

Так, українською мовою кращої або гіршої якості учні говорять з учителем, нею викладають, але мовою спілкування на перервах, позашкільних заходів, мовою спілкування вчителів із батьками, дітей між собою є російська, - підкреслила Данилевська.

Експертка запевняє, що така ситуація не сприяє вихованню українськомовної стійкості.

Діти приймають те, що в школі чітко прописані правила. І от правило має бути одне для всіх: якщо це школа з українською мовою навчання, то, безумовно, вчителі мають користуватися цією мовою, не демонструючи подвійні стандарти: коли вони у класі користуються українською, а як лунає дзвоник, виходять у коридор і перемикаються на російську, – додає Оксана Данилевська.

До слова, як заначає видання, з 1 вересня 2020 року близько 200 тисяч учнів, які раніше навчалися російською, почали вивчати всі шкільні предмети українською мовою.

Читайте такожУ Чернівцях дитячі садочки працюватимуть попри "червону" зону

На Буковині на COVID-19 захворіли понад сто педагогів