Для кожної людини мова є засобом до комунікації з навколишнім світом, шляхом його пізнання та соціалізації, а також способом висловити свої думки, погляди, бути почутим у багатоманітному інформаційному просторі. Однак розмовляти мовою ще не означає мати особливі відчуття прихильності до неї, пише 0372.ua.
Любити українську мову і жадати вчити її, вдосконалювати свої знання постійно - це складне завдання, з яким стикаються, у першу чергу, вчителі-мовники. Наша кореспондентка розпитала вчительку української мови і літератури Чернівецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 імені Ю. Федьковича Інну Ткач про те, як заохочувати сучасних дітей до вивчення мови, ба більше - формувати почуття любові та гордості.
"П
окоління Z" змінює методи викладання у школі
Сучасний вчитель навчає особливе покоління учнів - "поколінням Z". Це діти, народжені у 2006-2019 роках. Вони особливі, вони інакші, вони відрізняються своїм мисленням і пріоритетами в житті. Інна Вікторівна зазначає, що і методи та прийоми навчання для цих дітей повинні бути такими, які відповідають їхній внутрішній організації.
На її думку, особливо багато зусиль для того, щоб прищепити любов до свого предмета, потрібно докладати вчителям-словесникам.
Наша співрозмовниця зауважує, що в Україні питання двомовності було актуальним завжди, а сьогодні постало особливо гостро. Причому спекуляції на тему мови ведуться з усіх можливих інформаційних джерел, відбиваючи в молодого покоління бажання вивчати свою, солов’їну. Педагог пояснює, що сучасна дитина не уявляє свого життя без гаджетів.
Сумно, але саме це інформаційне оточення формує світогляд і мову сучасного підлітка, стає для нього взірцем.
І саме у такій складній ситуації важливе значення повиннен відігравати заклад освіти. Зі слів нашої співрозмивниці, "врятувати" дитину з тенет неосвіченості, стати для неї взірцем, еталоном може школа, зокрема вчитель-філолог.
Інна Ткач з учнями 6-А класу
Вона також зазначає, що тільки людина, яка сама досконало володіє українською мовою, усіма її барвами й відтінками, зможе прищепити любов до неї у своїх учнів. "Філолог, який сам залюблений в українську мову, знає чимало цікавого про твори літератури та їх авторів, який проводить нестандартні уроки, що стимулюють до читання, до аналізу, які творчо розвивають дітей, заохочують їх до самовдосконалення – саме така людина зможе стати прикладом для наслідування, - говорить вчителька української мови.
Інна Вікторівна наголошує, що для цього потрібно докласти величезних зусиль, але результат буде того вартий. "Тому що громадянином і патріотом України може бути тільки людина, яка розмовляє українською мовою і любить її, яка шанує класиків української літератури і читає сучасну, яка думає українською і планує своє майбутнє саме в цій країні!" - переконує педагог.
Читайте також: “Розмовляймо українською!”: учні Чернівецької гімназії № 5 популяризують правила української мови
День української писемності та мови: свята сьогодні на Буковині