День Соборності України: які ще свята відзначають буковинці сьогодні

Сьогодні, 22 січня, у день проголошення в 1919 році Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, відзначається День Соборності України, пише 0372.ua з посиланням на Укрфінформ.

Це свято офіційно встановлене у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави. У 2011 році День Соборності поєднали з Днем Свободи, що раніше відзначався 22 листопада, під назвою «День Соборності і Свободи України». Однак у 2014 році указом Президента свято було відновлено як День Соборності України.

В українському національному календарі дата 22 січня посідає одне з провідних місць. Так, саме 22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину Україну, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав - УНР та ЗУНР, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій, - в єдину соборну Українську державу.

У тексті Акта Злуки утверджувалось: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

Однак об’єднання України відбулось суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акта Злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина - Закарпаття.

Яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.

Відтоді в Україні «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність українського народу, а День Соборності наразі відзначається на державному рівні вже щорічно.

Православна церква сьогодні вшановує пам’ять святителя Пилипа (1507-1569), митрополита Московського і всієї Росії. Дні йдуть на збільшення, за вікном міцнішає мороз. 

Народні прикмети на 22 січня:

  • Якщо день на Пилипа ясний, значить, рік буде врожайним і благополучним.
  • Якщо ворони і галки 22 січня сидять на верхівках дерев, то морози, за цією прикметою, незабаром посиляться.
  • Якщо людина народилася в день Пилипа, то вона буде хорошим миротворцем. Також в якості оберега їй рекомендується носити алмаз.
  • 22 січня потрібно обов’язково сходити в лазню, щоб “змити з себе Святки” – всю святкову безпечність, що допоможе швидше взятися до роботи.
  • Якщо ворони і галки сидять на снігу – прикмета до того, що можна очікувати потепління. Якщо ж вони збираються на верхівках дерев – невдовзі похолодає.
  • Якщо кішка залазить на піч – це віщує морози. Якщо лежить догори черевом – чекайте відлиги. П’є багато води – чекайте негоди.

Іменини сьогодні відзначають: Петро, Пилип, Антоніна, Пахом, Захар, Пантелій, Євстрат.