Збільшення фінансування лікарень: в ОДА розповіли про другу ланку медичної сфери

З 1 квітня 2020 року заклади 2ї ланки увійшли в медреформу і почали отримувати фінансування з Національної служби здоров’я України. Чи стало краще чи ситуація погіршилася? В ОДА представили порівняльну аналітику, пише 0372.ua.

Порівняльна аналітика за 2019 та 2020 роки діяльності медичної сфери області:

1. Загальний обсяг фінансування у 2020 році зріс на 1 млрд 626 млн 85 тис грн, що у відсотковому значенні складає збільшення на 140%.

2. Розмір фінансування закладів області з НСЗУ за рахунок державного бюджету у 2020 році склав 2 млрд 564 млн грн.

Окрім того заклади охорони здоров’я області отримали цільових субвенцій ну суму 133 млн 23 тис грн. Ці субвенції були спрямовані на підтримку закладів, доплати персоналу (оскільки перших три місяці 2020 року ще не було фінансування з НСЗУ).

Отримуйте головні новини дня - Telegram або Viber.

Окремо додаткові субвенції надійшли на киснезабезпечення, лабораторії та обладнання приймальних відділень.

3. Завдяки співпраці з НСЗУ обласна влада змогла перерозподілити 46 млн грн з утримання закладів на фінансування інших програм та заходів, які сприяють розвитку області.

4. ТОП-5 обласних закладів, в яких збільшилося фінансування у 2020 році завдяки заключеним договорам з НСЗУ:

  • 1. Чернівецький обласний центр екстреної медичної та медицини катастроф - Зростання на 285%
  • 2. Чернівецька обласна клінічна лікарня - Зростання на 277%
  • 3. Обласна дитяча клінічна лікарня - Зростання на 258%
  • 4. Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер - Зростання на 261%
  • 5. Обласна лікарня швидкої медичної допомоги - Зростання на 154%
5. ТОП-5 районних та міських закладів, в яких збільшилося фінансування у 2020 році завдяки заключеним договорам з НСЗУ:
  • Міська лікарня №1 м. Чернівці - Зростання на 432%
  • Міська клінічна лікарня №3 м. Чернівці - Зростання на 319%
  • Сокирянська лікарня Сокирянської міської ради - Зростання на 237%
  • Кіцманська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування - Зростання на 215%
  • Сторожинецька центральна районна лікарня - Зростання на 184%

6.Варто відмітити, що в жодної районної лікарні не було зменшення фінансування, а тільки збільшення об’єму фінансових ресурсів. Загалом фінансування всіх районних лікарень у 2020 році збільшилося на 313 млн 410 тис грн, що складає зростання на 187%.

7.Лише у 7 закладах з 40 відбулося зменшення фінансування за рахунок пакетів від НСЗУ від 3% до 40% в порівнянні з 2019 роком. Окремим пунктом є обласний лікарсько-фізкультурний диспансер, який не отримував фінансування від НСЗУ і зараз перебуває на етапі заключення договорів на пакети послуг.

Для підтримки цих закладів, була прийнята обласна програма фінансування .Саме завдяки цій програмі, ми зробимо все, що ці заклади існували та надавали якісну медичну допомогу буковинцям.

8.Важливою складовою є гідна і належна оплата праці всього персоналу закладів охорони здоров’я. У 2020 році фонд зарплати зріс на 43%.

За підсумками року Чернівецька область займає перше місце в Україні за розміром середньомісячної зарплати на 1 особу, яка складає 10,8 тис грн на міс. (для порівняння - в м. Київ цей показник становить 9,8 тис грн на міс, а найменший - в Чернігівській області 8,4 тис грн на міс).

9.В презентації ви можете ознайомитися з даними про середньомісячні витратами на оплату праці на 1 особу у 2020 році. Також предаставлена динаміка зростання заробітньої плати по окремих категоріях: лікарський склад, середній та молодший медперсонал.

Слід відмітити, що рішення про встановлення розміру заробітних плат, згідно реформи, приймає керівництво закладів та відображає це у своїх фінансових планах, які затверджує засновник - відповідні ради місцевого самоврядування.

10.НСЗУ стала хорошим союзником для громад нашої області, адже завдяки збільшеному фінансуванню закладів медичної сфери, зріс обсяг надходжень податку з доходів фізичних осіб, які є ключовою статею у відповідних місцевих бюджетів.

Сплата ПДФО від лікарень зросла на 97 млн грн, що дозволило громадам реалізувати додаткові програми розвитку своїх територій.

11.Більше 500 млн грн у 2020 році було спрямовано на оновлення матеріально-технічної бази, закупівлю обладнання, транспорту, медикаментів та розхідного матеріалу. Тоді, як у 2019 році такі видатки по всіх закладах складали лише 95 млн грн.

12. Порівнявши і проаналізувавши 2019 і 2020 роки сформовано дві ініціативи:

  • враховуючи зростання фінансування, пропонується звернути увагу на функціонування спостережних рад при закладах охорони здоров’я. Саме вони, згідно плану реформи, повинні стати незалежним органом між НСЗУ, закладом та засновником, який може контролювати як розподіляються кошти і чи покращується рівень надання медичних послуг. Рішення спостережних рад може стати ключовим інстурментом для прийняття тактичних та стратегічних рішень засновниками закладів, як відповідальних інституцій.
  • для повноцінного виконання Законодавства України “Про доступ до публічної інформації”, пропонується щоквартальна публікація фінансових планів закладів та звітів щодо використання коштів на офіційних ресурсах закладів і їх засновників. Адже будь хто, включаючи жителів області, повинні розуміти куди, скільки і для чого витрачаються кошти і що планується в майбутньому.

Читайте також: Снігу вже не буде: синоптики дали прогноз погоди в Україні на найближчий час

Продаж квитків на перший авіарейс Київ-Чернівці раптово скасували