Напередодні Старого Нового року (за старим стилем 13 січня) в Україні відзначали Щедрий вечір. Вітальників, що ходили з поздоровленнями, називали щедрувальниками, а віншувальні пісні — щедрівками, пише 0372.ua.
Цим самим завершувався період “Святих вечорів”, який тривав від 6 до 12 січня, коли не годилося виконувати будь-яку господарську роботу. Впродовж цього тижня українці влаштовували святкові застілля, ходили один до одного в гості й обов’язково співали колядки.
У день 13 січня починалася підготовка до нового циклу різдвяно-новорічних свят. Господар ретельно прибирав все обійстя, добре годував домашню живність, а господиня готувала все необхідне для Щедрої вечері: святкові страви і чистий одяг для родини.
13 січня також називали святом Меланки або Маланки (за християнським календарем Меланії — знатної римлянки V ст., яка будувала церкви, згодом стала черницею й силою молитов творила чудеса).
Отримуйте головні новини дня - Telegram або Viber
Народні прикмети на 13 січня:
- Напередодні Старого Новогоро кукраще не їсти птицю і рибу,інакше щастя відлетить/попливе. Зате м'ясо свині можна: вона "прикопає" щастя до будинку.
- Не позичайте гроші,а то весь рік в боргах будете.
- Сміття краще не виносити: ризикуєте разом з ним викинути щастя.
- Якщо господарі добре приймуть колядників, то це принесе їм щастя, і навпаки.
Іменини сьогодні відзначають: Давид, Йосип, Меланія, Михайло, Петро, Яків.