Сьогодні у Чернівцях відбулося спільне поховання 19 військових, які загинули на Київщині на початку повномасштабного вторгнення. Рештки трьох з них так і не були ідентифіковані.
Сьогодні на Садгірському кладовищі у Чернівцях люди прощалися з 19 захисниками, які загинули ще в березні 2022 року, коли тривала оборона Київщини. Це було спільне поховання рештків воїнів, чию памʼять довгий час не було можливості вшанувати.
Увесь цей час велика коменда з правоохоронців, адвокатів, експертів, правозахисників та медичних експертів працювала над тим, щоб ідентифікувати за ДНК особи тих, чиї рештки шукали на Київщині. Та особи трьох захисників так і не були встановлені - їх рештки настільки обгоріли, що з них просто неможливо було взяти матеріал ДНК.
Трагедія сталася 11 березня 2022 року у Людвинівці/Варівську Вишгородського району Київської області. Російський авіаналіт забрав життя 20 захисників з Чернівецької, Хмельницької, Івано-Франківської, Тернопільської, Львівської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Полтавської та Донецької областей. Спочатку всі загиблі отримали статус зниклих безвісни.
Експертизи тривали два роки. Деяким сімʼям за цей період довелося два і навіть три похорони, бо ідентифіковані частини тіл полеглих не були обʼєднані, їх видавали на поховання в міру надходження результатів кінцевих експертиз ДНК.
Родичі загиблих спільно погодилися разом поховати загиблих воїнів. Серед сімей є також переселенці, які знайшли прихисток у Чернівецькій області.
Усім процесом збору рештків, ідентифікації та перенаправлення справ опікувалися дві адвокатеси - Тетяна Садовська та Галина Янко.
Вони розповіли, що коли сталася трагедія, справа ускладнювалася тим, що одразу після вибуху тіла військових були сильно понівечені. Вони розійшлися далеко в радіусі більше кілометра. Їх не вдалося одразу зібрати. Перший раз тіла доставили в березні, коли ворог не припиняв бомбардувати Київщину. Потім - у квітні, і далі - в липні.
Далі адвокатесам вдалося залучити головне слідче управління Нацполіції, Генеральну прокуратуру, представників та експертів Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (Гаага), Генштаб та інші структури.
У підсумку вдалося зібрати понад 200 фрагментів тіл загиблих. Та поховати все одно вдалося не всіх. Для однієї з мам, яка зараз живе в Чернівцях, вдалося знайти один фрагмент ребра. Та на жаль, після тривалих експертиз ця кісточка не збереглася, і не було що покласти в домовину.
Є також мама, для якої не змогли знайти жодного фрагмента. Але згідно з матеріалами розслідувань та свідченнями очевидців, її син був у місці вибуху. Вона разом з сімʼєю переселилася у Чернівці, коли росія окупувала частину сходу України, а її син став до лав ЗСУ та був професійним військовим. Жінка попросила поховати сина саме в Чернівцях, тому що хоче жити саме в Україні.
Тетяна Садовська поділилась, що багато хто спочатку сумнівався, що всіх можна поховати в спільній могилі. Але виявилося, що є норми закону, які це дозволяють. І сьогодні захисники знайшли спокій.