Відлуння СРСР - готель “Черемош” в Чернівцях

Фото - 0372.ua

Готель "Черемош" знаходиться в занедбаному стані не один рік, хоча і має великий потенціал для прихистку переселенців. Журналісти 0372.ua поцікавились історією готелю в колишнього головного архітектора міста Віталія Лиски.

Він закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут і в 1973 році приїхав у Чернівці. Разом із колегами розробляли проєкти житлових будинків.

У районі парку "Жовтневого", де раніше була заболочена місцевість та не було жодного дерева, планували зробити центр міста Чернівців.

Віталій Лиска та ще низка архітекторів розробили план забудови мікрорайону. Тут збирались побудувати великий кінотеатр ( зараз знаходиться Собор Різдва Христового ), адмінбудівлю та концертний зал. Проте, їхні проєкти так і не були втілені в життя через олімпіаду, яка проходила через Чернівці. Зводили інші будівлі. 

Архітектор розповідає, що всі так звані "панельки" дуже швидко будували. За день та ніч могли звести декілька поверхів. Будівельники працювали швидко, але не дуже якісно. 

Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber

Так і виникла ідея збудувати готель "Черемош", адже потрібно було розбудовувати район і туристам необхідне місце для ночівлі. Відтак, в 1977 році у москві все-таки погодили план будівництва готелю. Його будували та проєктували зсередини 400 працівників з Угорщини.

"Нашим не хотіли давати в руки такий масштабний проєкт" - сміється головний архітектор.

Підпишіться на наш Telegram

Спочатку для будівництва готелю знайшли місце на вулиці Комарова, де був парк і кілька малих будинків. Розчистили землю та поселили працівників поблизу, щоб вони могли працювати цілодобово. 

"Будівля виглядала дуже цікавою, та не такою, як інші "панельки".

Готель був величним, високим та інколи навіть моторошним. Мені не вірилось, що я був одним з тих, хто спроєктував таку величну та водночас незвичайну будівлю" - гордо розповідає Лиска. 

Підписуйтесь на наш Instagram

"Черемош" був розрахований на 650 готельних номерів. Додатково збудувався ресторан з виглядом на посаджені архітекторами дерева. Для обслуговування іноземних туристів привезли 32 перекладачів. Першими приїхали поляки з румунами. Наприкінці 1980 років готель "Черемош" за рік приймав близько 30 тисяч туристів. Готель був візитівкою Буковини до початку 2000 років. Сюди приїжджали політики, артисти, бізнесмени, спортсмени та безліч туристів.  

"На жаль, все змінилось. Мені дуже шкода, що такий готель пропадає, я не розумію, для чого його купили і просто тримають закритим… Тут стільки було вкладено сил та важкої роботи. Хочеться повернутись назад і спостерігати, як сюди заселяються люди, як діти бавляться і вирує життя" - сумно розповідає головний архітектор готелю "Черемош" Віталій Лиска.

Проте, через повномасштабне вторгнення росії в Україну з березня 2022 року на деякий час він став місцем проживання внутрішньо переміщених осіб, чий будинок забрала війна.

Нам поки не вдалось з'ясувати хто є власником готелю та які подальші плани на його існування. 

Станом на червень 2024 року готель "Черемош" має такий вигляд:

Читайте також: “Блошиний” ринок в Чернівцях: що можна купити