Через повномасштабне вторгнення росії в Україну багато підприємств змушені були покинути свої рідні міста та знайти нові місця для продовження своєї діяльності. Чернівці та область стали одними з тих регіонів, куди релокувалися численні бізнеси зі східних та південних областей країни.
Завдяки своєму географічному розташуванню, близькості до кордонів з Європою та відносно безпечній ситуації, Чернівці привабили підприємців, які шукали можливість зберегти свій бізнес та підтримати економіку країни. Місцева влада та громада активно допомагають релокованим підприємствам.
У місті та області відкриваються нові виробництва: ІТ-компанії, магазини, ресторани, тощо, які не тільки забезпечують робочі місця для чернівчан, але й сприяють розвитку регіону. Попри всі труднощі, підприємці знаходять можливості адаптуватися до нових реалій та продовжувати свою справу.
Чим займається релокований бізнес з Києва:
Компанія, яка спеціалізується на виготовленні смарт-камінів зі справжнім вогнем Neverdark.one, була започаткована у Києві.
Каміни Neverdark — це живий вогонь з безпекою. Він створює атмосферу затишку та тепла за допомогою чистого вогню, що не має диму та запаху. Каміном можна дистанційно керувати через мобільний додаток, пультом дистанціного керування або інтегрувати в систему "Розумного Дому".
Як прийняли рішення про релокацію та чому саме Чернівці:
За словами директора з розвитку Андрія Зайця, єдиною причиною для переїзду стало повномасштабне вторгнення. Ще до війни компанія відчула певну напругу в комунікаціях із європейськими партнерами, через що було розроблено "план Б" — релокація. Спочатку цей план сприймався як малоймовірний, адже ніхто не вірив в те, що може розпочатись повномасштабна війна, команда втілила план.
Керівництво компанії змушене було ухвалити непросте рішення — релокацію до безпечнішого регіону. Чернівці стали новим будинком для підприємства.
Першим варіантом для переїзду було Закарпаття, оскільки звідти родом Андрій. Однак, на жаль, там не знайшлося відповідного приміщення для виробництва, і не було можливості розмістити близько 30 співробітників. Західні регіони України були перевантажені переселенцями, що додавало труднощів у пошуку необхідного приміщення.
Завдяки ініціативі Міністерства економіки України щодо підтримки релокації бізнесу, команда швидко заповнила заявку на релокацію. Серед різних західних регіонів Чернівці виявилися найкращим варіантом. Місто надало відповідні умови для виробництва, і саме тут бізнес зумів знайти новий притулок. Перевезення обладнання зайняло тиждень.
"Перші дні війни були надзвичайно складними та невизначеними" - згадує Андрій.
Команда тимчасово проживала у дитячому садочку в Садгорі, а згодом винайняла великий будинок для половини працівників. Коли ситуація трохи стабілізувалася і переселенців у Чернівцях стало менше, підприємство орендувало будинок, де продовжують жити співробітники.
Працівники:
На сьогоднішній день у компанії працює більше чернівчан, ніж релокованих працівників, це підтримує місцеву економіку. Люди змінюються, оскільки хтось йде в армію, хтось змінює щось в своєму житті.
Як змінилось підприємство з повномасштабним вторгненням:
За словами Андрія Зайця, війна відкинула в розвитку підприємство на півроку назад.
"Наразі ми отямились та вийшли на довійськові показники в нашому бізнесі. Компанія змінилась в кращу сторону, але не тільки тому що ми в Чернівцях, покращуватись - було і є в нас в планах".
Як місцева громада сприйняла ваш бізнес? Чи відчували ви підтримку?
Директор зазначає, що підтримка в Чернівцях надзвичайна.
"У Чернівцях між бізнесом і владою є певний соціальний договір, оскільки, влада допомагає. Консультативна підтримка є важливою в цьому процесі" - ділиться Андрій.
Міська влада працює над тим, щоб можливості, які є в державі, були донесені до бізнесу.
Чи бачите перспективу розвитку надалі в Чернівцях:
Підприємство стало на порозі чергового масштабування виробництва, відповідно потрібно було прийняте стратегічне рішення. Оскільки, якщо команда повернеться в Київ, то в Чернівцях не потрібно було б вкладатись в ремонти та інші потрібні речі, і навпаки.
"Ми прийняли рішення, що в Чернівцях виробництву - бути. Навіть після закінчення війни. Кадрів багато місцевих, також ми тут чудово облаштувались" - ділиться планами директор з розвитку Neverdark.
Порада підприємцям, які планують релокацію:
Андрій Заєць радить не боятися релокації. Він підкреслює, що хоча це дорого і складно, проте можливо. Релокація - це пауза для бізнесу, яка дозволяє переглянути стратегії та знайти нові можливості. Якщо ваш ринок потребує продукції, і ви маєте можливість переїхати разом із командою, то варто діяти.
Директор з розвитку Neverdark ділиться власним досвідом: релокація може стати рятівним кроком для бізнесів, які зупинилися в розвитку, але продовжують палати пристрастю до своєї справи. Важливо не здаватися, а навпаки зробити все можливе, щоб бізнес продовжував процвітати в нових умовах.
Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win