Державний реєстр прав на нерухомість: як чернівчатам внести відомості про власність через Дію та ЦНАП

Дизайн: 0372

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно функціонує як єдина державна інформаційна система для обробки, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухомість та їх обтяження - згідно з положеннями Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Про це йдеться у матеріалі журналістів видання 0372. 

Система реєструє речові права на земельні ділянки, житлові будинки, будівлі, споруди, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі. Також реєстрації підлягають права на об'єкти незавершеного будівництва та майбутні об'єкти нерухомості.

Державна реєстрація прав означає офіційне визнання та підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухомість через внесення відповідних відомостей до реєстру. Внесення нерухомості до реєстру відбувається виключно на добровільних засадах та не впливає на право власності.

Багато громадян з 2003 року не здійснювали операцій з нерухомістю, тому відповідна інформація не потрапила до Державного реєстру прав. Такі особи мають правовстановлюючі документи в паперовому вигляді, які підтверджують право власності.

Переваги внесення відомостей до Державного реєстру прав

Реєстрація нерухомості в державному реєстрі забезпечує низку важливих переваг для власників. Лише зареєстровані права мають юридичну силу перед третіми особами, а зареєструвати права може лише особа, якій належить нерухомість.

Система створює додаткові гарантії захисту та мінімізує можливості недобросовісних осіб зареєструвати права, які їм не належать. Електронна форма документів значно ускладнює підробку порівняно з паперовими документами.

Державний реєстр блокує незаконні операції з нерухомістю та унеможливлює потрапляння копій документів до сторонніх осіб. У разі втрати документів про право власності таке право підтверджується через безпосередній доступ до реєстру без вимоги дублікатів.

Особливо важливо, що реєстр забезпечує захист прав внутрішньо переміщених осіб та громадян, які постраждали від війни.

Документи для реєстрації та способи подання заяви

Державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, визначених статтею 27 профільного закону. До них належать договори на нерухомість, свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, державні акти на право власності на землю, судові рішення та інші документи.

Заява подається в паперовій або електронній формі через портал Дія чи через Центри надання адміністративних послуг та нотаріусів. Електронна заява потребує підписання засобами електронної ідентифікації з високим рівнем довіри.

Для подання через Дію необхідно створити кваліфікований електронний підпис, зареєструватися в кабінеті громадянина, заповнити онлайн-форму та завантажити документи у форматі PDF або JPEG.

При зверненні до ЦНАПу або нотаріуса потрібні паспорт, номер платника податків та правовстановлюючі документи. Реєстратор може сформувати запит до Бюро технічної інвентаризації для уточнення інформації.

Державна реєстрація права власності проводиться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви. У разі необхідності перевірки через БТІ строк може збільшитися до 30 робочих днів.

Читайте також: Постраждалі від обстрілу Чернівців отримають державну допомогу до 500 тисяч гривень

Важливі новини Чернівців у вашому смартфоні! Підписуйтеся на 0372 у соцмережах, щоб дізнатися все, що відбувається у місті.FacebookInstagramTelegram — підписуйтеся, щоб не пропустити!