Жодна гідравлічна система не може обійтися без гідроциліндра. Гідроциліндр грає у будь-якій гідравлічній системі головну роль. У цих системах відбувається перетворення тиску робочого тіла системи в механічну роботу, чинену системою. Надійність роботи гідроциліндра в повній мірі визначає працездатність всієї гідравлічної системи тут. Гідроциліндри знаходяться в екстремальних умовах експлуатації.
Гідравлічні системи застосовуються дуже широко. Вони використовуються в будівельній та дорожній техніці, в пресах, тракторах та автомобілях. У цих та величезній кількості інших випадках гідроциліндри відчувають вплив високого тиску і широкого діапазону температур робочої рідини з перепадом від мінус 10 до плюс 8 - градусів Цельсія. Екстремальні умови використання гідроциліндрів вимагають уважного ставлення до умов, щодо безпечного їх використання в різноманітних пристроях.
Гідроциліндри можуть бути телескопічними, поршневими або плунжерними, докладніше - ось сторінка. В основу класифікації покладені основи конструкції гідроциліндрів та принцип дії, визначають робочий тиск та динаміку штока при різних способах застосування. Ці характеристики відносяться до визначальних при необхідності підйому стріли крана, кабіни вантажного автомобіля, ковша екскаватора, або відвалу у самоскида.
При виборі гідроциліндра потрібно звертати увагу на матеріали, використані для виготовлення гідроциліндра та технологію їх виробництва. Це може розсіяти найменші сумніви в наявності яких-небудь дефектів в гідроциліндрах, які позначаються на працездатності всієї гідросистеми в цілому. При придбанні гідроциліндра потрібна його перевірка на стенді.
Основною областю застосування гідравлічних циліндрів вже довгий час є всілякі преси. З незапам'ятних часів, їх застосовували у винній промисловості. Іншим відомим прикладом використання пресів, можна вважати тиск олій (соняшникової або оливкової). На сьогоднішній день такі пристрої стали значно потужнішими, а їх застосування в промисловості набагато ширше. Неможливо уявити собі завод або авторемонтну майстерню, у яких не застосовували б гідравлічні преси. Не менш поширеними вони стали і в побуті.
Маса інструментів оснащені гідравлічними циліндрами. Той, хто займається заготівлею соків, напевно, знає про них не з чуток. Найчастіше, в таких диво-пристроях використовують старі домкрати від вантажівок, які і є тими гідравлічними циліндрами, що можуть виконувати серйозне зусилля. Принцип роботи гідросистеми полягає в передачі зусилля, за допомогою перекачування рідини.