У нинішніх умовах стрімко розвивається фінансово-економічний напрямок, та разом з цим збільшуються обсяги суперечок та розбіжностей в економічних питаннях у різних господарюючих персон. При цьому, збільшується не тільки число проблем, але і їх різноманіття. Даний процес має тісний взаємозв'язок з аналітикою інформації про фінансові операції, що відображаються в документації обліку. Цю інформацію можна отримати за допомогою проведення експертизи, яка є однією з найбільш популярних в судових провадженнях.
Призначення та цілі судово-економічної експертизи
- Судовий експерт-економіст встановлює факти та розслідує економічні правопорушення, а також розглядає спори, що знаходяться в цивільному та арбітражному судочинстві.
- Судово-економічна експертиза аналізує документацію, пов'язану з різними фінансовими діями.
- Досліджує питання, які потребують особливих професійних економічних, фінансових, бухгалтерських та податкових знань, з метою визначення оцінки рівня відповідності певним характеристикам.
- Експертиза призначається при розслідуваннях кримінальних справ, пов'язаних з економічними правопорушеннями.
- Надає допомогу слідству та судам виявленню фактів та випадків навмисно спотвореної економічної інформації.
- Розслідує законність фінансових операцій та показників, а також їх формування і відображення в обліках.
Причини проведення судово-економічної експертизи
Регулює виробництво даних експертиз процесуальне законодавство. Призначення судово-економічних експертиз визначається наступними причинами:
- Існує необхідність відповісти на економічні питання з використанням спеціальних знань в цій області.
- При виникненні розбіжностей в матеріалах справи.
- При клопотанні сторін процесу про проведення експертизи.
- При заключних висновках експертів в інших областях про необхідність призначення судового економічного дослідження.
Різновиди судово-економічних експертиз
Розділяють такі різновиди експертиз, проведених при кримінальних справах:
- Бухгалтерську експертизу проводять для аналізу фінансової діяльності будь-якої певної організації з дослідженням бухгалтерських звітів. Метою є виявлення парафій та витрат фінансів, надходжень, зберігань та збуту будь-яких матеріальних цінностей, наявних у організацій. Ця експертиза не є обов'язковою, її призначають в разі потреби.
- Фінансову-економічну перевірку призначають для вирішення спірних питань з фінансів, для розслідування справ, що стосуються податкових злочинів, шахрайства та ін. Висновки експертів робляться на підставі аналізу різних фінансових показників.
- Призначення податкової експертизи здійснюють для виявлення обов'язкових платежів у вигляді податків та зборів, а також при виявленні ймовірних податкових ризиків, при укладенні певних угод. Дану експертизу можна проводити як додаткову перевірку при необхідності.
- Товарознавчу експертизу призначають при експортних та імпортних контрактах. Для оцінки заставних об'єктів, при видачі кредитів та розділі об'єктів між володіючими сторонами. При виплаті страховки, для визначення матеріальних збитків, завданих при різних стихійних обставинах.