З розвитком технологій інтернет охопив значну частину людської діяльності, зокрема й торгівлю. Сьогодні ринок електронної комерції розвивається прискореними темпами, а особливе місце на ньому посідають маркетплейси, на частку яких припадає близько половини всіх інтернет-покупок. І оскільки прогнозується, що за 2-3 роки цей показник досягне двох третин, більшість продавців уже замислилися про переведення бізнесу в мережу.

покупки онлайн

Однак проблема в тому, що початківцям важно розібратися в особливостях онлайн-торгівлі, а отже й обрати платформу. Більшість не розуміє, як влаштований маркетплейс, а тому намагається створити власний інтернет-магазин і продавати в ньому. Водночас маркетплейси мають безліч переваг перед брендовими онлайн-вітринами, які компанії втрачають через власну необізнаність. Пропонуємо розібратися, що це і які вигоди можна отримати від співпраці з ними.

По суті, це торговельний майданчик, як-от zakupka.com, де представлені товари та послуги різних продавців. Щоб краще зрозуміти, як це працює, можна провести паралель з сітімолом. Уявіть, що ви орендуєте приміщення під власний в ТРЦ. Вочевидь, вам треба сплачувати оренду і дотримуватися внутрішнього розпорядку. Те саме відбувається на онлайн-майданчику: ви сплачуєте комісію з кожного продажу та зобов'язуєтесь дотримуватися правил платформи, а натомість отримуєте онлайн-вітрину.

торговельний майданчик zakupka.com

Але де ж вигода, якщо необхідно платити за право торгувати на маркетплейсі? Насправді платити треба за ті переваги, до яких ви матимете доступ, співпрацюючи з торговельним майданчиком:

 • високий трафік — щодня онлайн-платформу відвідує величезна аудиторія, тож серед відвідувачів точно знайдуться ваші потенційні клієнти;
 • лояльність користувачів — довіра до маркетплейсу розповсюджується на всіх продавців;
 • відсутність необхідності інвестувати кошти у власний веб-сайт та виведення ресурсу в ТОП пошукових запитів;
 • можливість швидко завантажити каталог і почати торгівлю за один день;
 • відпрацьовані механізми комунікації та налаштована система оплати;
 • можливість розширити географію продажів завдяки налагодженим процесам міжнародної торгівлі;
 • наявність відгуків від реальних клієнтів і рейтингу продавців;
 • маркетингова підтримка та доступ до додаткових послуг з просування товарів.

Так, маркетплейс не сприятиме формуванню впізнаваного бренду, зате він надає робочий інструментарій для запуску онлайн-торгівлі.

Монетизація маркетплейсів: як заробляє компанія-оператор?

Важко повірити, що такі значущі гравці ринку e-commerce заробляють виключно на комісії з продажу. Звісно, це лише крапля в морі та існує ще багато способів монетизувати онлайн-платформу. І хоч комісійний збір приносить стабільний дохід, існують більш прибуткові інструменти монетизації:

 • абонентська плата. Альтернатива комісії, яка сплачується раз на місяць й абсолютно не залежить від обсягу продажів у продавця;
 • реклама. Популярний маркетплейс може розміщувати банери компаній-продавців та підключатися до рекламних сервісів пошуковиків. Також можна рекламувати й сторонні ресурси, проте це слід робити обережно, щоб не втратити частину власної аудиторії;
 • лідогенерація. Платформа влаштовує акції та знижки, які приваблюють нових користувачів, а компанії продавці платять за нових клієнтів;
 • модель freemium. За цією моделлю продавець безкоштовно отримує доступ лише до базових функцій, а додаткові сервіси входять у платний пакет послуг.

як працює маркетплейс

Іноді маркетплейс з’являється з офлайн-бізнесу. Наприклад, його може організувати логістична компанія, яка також здійснюватиме доставлення замовлень. Ще один варіант, коли галузеву платформу створює виробник, який надає можливість конкурентам також розміщувати на онлайн-вітрині свої товари, отримуючи з них додатковий прибуток.

Як бачите, така модель співпраці вигідна і компаніям, і самому маркетплейсу. Клієнти теж отримують вигоду, адже можуть купити всі необхідні речі на одному ресурсі обравши з-поміж усіх пропозицій найвигіднішу. Можливо, саме тому сьогодні кількість маркетплейсів стрімко зростає, і конкурувати з ними стає практично неможливо.