Проблема приготування якісного розчину для кладки цегли була і залишатиметься актуальною у всі часи, оскільки досі неможливо розгадати секрет довговічності античних споруд, які збереглися до сьогодення. На перший погляд приготування розчину – завдання не з найважчих, проте існують деякі нюанси, з якими потрібно бути добре обізнаним, адже саме від того, яку технологію буде використовувати майстер під час цього процесу, буде залежати довговічність майбутньої споруди та безпечність її використання. Саме тому перед тим, як розпочати приготування розчину, потрібно звернути увагу на такі деталі, як розрахунки, якість та розміри матеріалів тощо.

Види розчинів

Перед тим, як приступити до приготування розчину, потрібно звернути увагу на марку цегли, наприклад, цегла м100, і орієнтуючись на цей показник, готувати розчин, у якому головним компонентом є цементна суміш. Звісно, можна також використовувати вапно, глину та клей ПВА.

За міцністю розчини поділяються на:

  • Тонкі. Містять мало сполучної речовини і внаслідок цього мають низьку міцність та пластичність, що з часом може призвести до тріскання матеріалу. Вони вигідні лише своєю дешевизною.
  • Товсті. Містять значно більше сполучної речовини, що гарантує високу міцність та пластичність, проте це також може призвести до утворення тріщин та усадки під час затвердіння.
  • Нормальні. Є найбільш оптимальними розчинами, які приготовлені з дотриманням усіх пропорцій та розрахунків, надалі це вплине на тривалість служби покладеної цегли.

Технологія приготування та вимоги до готового розчину

Приготування розчину здійснюється поетапно. Перш за все, необхідно підготувати інструменти: чисті відра, лопати, кельму та велику ємність для вимішування. Далі змішати усі сухі компоненти (пісок, вапно, цемент). Універсальним вважається розчин з такими пропорціями: 1 частина цементу, 5 частин піску і 1 частина вапна. Щоб розчин був еластичнішим, можна додати трохи прального порошку.

Ретельно вимішати сухі компоненти і поступово додавати воду, враховуючи ступінь вологості піску. Вимішувати до тих пір, поки консистенція не буде схожою на розтоплене масло.

Якщо розчину потрібно багато, то краще використовувати бетономішалку, якщо ні – вимішувати вручну.

Якісно приготовлений розчин, який зможе гарно скріпити цеглу і довго прослужити, повинен відповідати таким вимогам:

  • пластичність складу, що впливає на заповнення порожнин та нерівностей під час кладки цегли;
  • високий ступінь адгезії (схоплювання) з цеглою;
  • оптимальний час застигання: якщо розчин приготовлений правильно, то він не буде схоплюватися протягом півтора-двох годин;
  • можливість сформувати тонкий та рівний пласт;
  • міцність після застигання: у протилежному випадку може виникнути деформація;
  • достатній рівень ізоляції.

Правильне приготування розчину – запорука міцності та довговічності будівлі. Дотримуючись цих простих вимог та правил, можна навчитися виконувати таку важливу процедуру в будівництві, як приготування розчину для кладки цегли.