Виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки є хронічним запальним захворюванням, при якому у слизовій оболонці утворюються виразки. Ця патологія, як правило, виникає за наявності бактерії Helicobacter pylori, однак є й інші фактори, що провокують розвиток захворювання: стреси, незбалансоване харчування, вживання надмірно гострої і жирної їжі, зловживання алкогольними напоями.

Лікування виразкової хвороби шлунку і дванадцятипалої кишки завжди проводиться комплексно – крім медикаментозних призначень важливе значення в терапії захворювання має лікувальне харчування – призначення дієти.

Як формується дієта при виразковій хворобі шлунку?

Лікувальна дієта при виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки будується таким чином, щоб активізувати відновлювальні процеси в слизовій шлунку і сприяти загоєнню виразок. Обов'язково враховується властивості різних продуктів і їх вплив на секреторну і моторну функцію шлунку, можливі подразнюючі ефекти, що провокують виникнення таких симптомів хвороби. Але дієта повинна бути спрямована не тільки на зниження проявів симптомів хвороби, харчування має виконувати основну функцію – забезпечувати повноцінну потребу організму в поживних речовинах та енергії.

Захворювання має свої особливості перебігу, періоди загострення і ремісії. Харчування має підбиратися з урахуванням стадії і перебігу хвороби, локалізації виразок, супутніх патологій, віку, звичок у харчуванні та багато іншого.

Розробка раціону лікувальної дієти – компетенція виключно лікаря. Щоб дієта була ефективною і не провокувала погіршення самопочуття, лікувальне харчування, як і інші лікувальні призначення повинен проводити дієтолог або гастроентеролог. Існують загальні рекомендації з харчування при виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки, але в кожному разі вони мають складатися з урахуванням всіх індивідуальних особливостей, перебігу захворювання та загального стану здоров'я.

Що не можна вживати при виразці шлунку

При виразці шлунку і дванадцятипалої кишки рекомендується повністю виключити з меню такі продукти і страви:

 • гостру і жирну їжу, консерви;
 • копченості та смажені страви;
 • жирні молочні продукти;
 • наваристі м'ясні бульйони;
 • кислі фрукти і соки;
 • каву і какао;
 • хлібобулочні вироби з борошна грубого помелу, продукти, що містять висівки;
 • бобові, гриби, горіхи;
 • цибулю, часник;
 • щавель, шпинат, редьку;
 • алкогольні напої.

Слід звернути увагу на кількість солі в меню, оскільки надмірно солона їжа стимулює секрецію шлунку і викликає підвищене утворення соляної кислоти. При виразці рекомендується вживати в середньому не більше 6 г солі на добу. Але і ця рекомендація має призначатися з урахуванням всіх інших індивідуальних особливостей.

Важливі також консистенція і температура їжі. Вся їжа повинна бути не сильно гарячою і не дуже холодною. Не рекомендовані гарячі страви та напої вище 60 ° C і холодні страви нижче 15 ° C.

Бажана кашоподібна консистенція їжі, щоб знизити навантаження від твердої їжі. Попередньо подрібнена їжа буде м'яко обволікати стінки шлунку і не буде подразнювати запалену слизову.

Дієтичне харчування при виразці шлунку має частим, невеликими порціями.

Особливості співвідношення БЖУ в раціоні при виразці

Виразкова хвороба вимагає корекції харчування по основних групах поживних речовин.

Білки. Можуть пов'язувати соляну кислоту і активізувати відновлювальні процеси в слизовій. Тому при виразці рекомендується збільшувати співвідношення білків по відношенню до жирів та вуглеводів в порівнянні з раціоном здорової людини. З джерел білкових продуктів рекомендується: телятина, кролик, птиця, риба.

Жири. Споживання здорових жирів сприяє швидкому рубцюванню виразок, вони обволікають стінки шлунку, допомагають активізувати регенеративні процеси в слизовій. При наявності виразки шлунку рекомендується збільшувати частку рослинних жирів в меню за рахунок рослинного масла.

Вуглеводи. Складні вуглеводи (овочі, фрукти, цільнозернові крупи) необхідні для роботи кишечника, але можуть негативно впливати на стан шлунку при виразці, посилювати болі і викликати печію. Тому при наявності цієї хвороби кількість вуглеводів в раціоні рекомендується скоротити на 25-30%, в порівнянні з раціоном здорової людини.

Щоб рекомендації з харчування при виразковій хворобі сприяли швидкому одужанню – вони мають бути підготовлені для вас фахівцем.

Лікарі дієтологи і гастроентерологи медичних дієтологічних центрів DietCenter клініки доктора Бровко готові надати кваліфіковану допомогу в лікуванні захворювання і стабілізації вашого самопочуття.

Розробка індивідуальних лікувальних раціонів харчування – спеціалізація клініки. При розробці вашого індивідуального раціону харчування будуть враховані індивідуальні особливості, призначення лікаря, стадія та особливості перебігу захворювання. Лікарі клініки не використовують стандартних варіантів дієти при виразковій хворобі.

Довіривши розробку лікувального харчування фахівцям DietCenter – ви отримуєте індивідуальний план харчування і лікувальний меню, яке буде враховувати ваші уподобання в харчуванні, особливості способу життя, ваш вік, вагу та інші особливості.

При наявність надмірної ваги, після зняття гострого стану – ваш раціон харчування може бути спрямований не тільки на терапію захворювання, але й на нормалізацію ваги.

Рекомендації фахівців допоможуть взяти хворобу під контроль, повернути хороше самопочуття і відновити здоров'я.