Хіміотерапія - метод лікування ракових хвороб, при якому пацієнту вводять токсичні препарати, що зупиняють розвиток пухлин. Але водночас вони є дуже небезпечними для всього організму. При цьому критично важливо, щоб дози хіміотерапії були розраховані точно, неприпустима жодна помилка в лікуванні, бо це може коштувати пацієнту занадто дорого. Який вихід є для онкохворих, розказали спеціалісти лабораторії “Хемотека”.

Ризики проходження хіміотерапії

Препарати, що застосовуються для хіміотерапії, мають загальну назву цитостатиків. Це група речовин, що пригнічує життєдіяльність клітин раку та допомагає організму впоратися з хворобою. 

Водночас препарати хіміотерапії важко переносяться пацієнтами, адже ними уражаються не тільки “неправильні” ракові клітини, а й нормальні, при цьому страждають внутрішні органи та система кровотворення. Перенести курс хіміотерапії для пацієнта - це завжди ризик отримати разом із лікуванням ще й нові загрози від імунодефіциту до гострих серцево-судинних хвороб - інсульту та інфаркту.

“Ризик зростає у багато разів, коли лікарем або медперсоналом, що безпосередньо проводить сеанс хіміотерапії допускаються помилки у розрахунку дози. Помилка може бути як у призначенні, так і під час ін’єкції, небезпека полягає у неточному дозуванні, що в випадку прийому цитостатиків може мати прикрі наслідки,” - пояснюють спеціалісти https://chemoteka.com.ua/.

“Рятівне коло” для онкохворих

Раніше дозування препаратів-цитостатиків було суворо регламентовано. Були заздалегідь розраховані норми та схеми лікування, які застосовувалися на пацієнтах однаково, лише з урахуванням ступеню захворювання, діагнозу тощо. 

Ще 20 років тому це був виправданий метод, але на сьогодні онкологи мають більше знань і досвіду, щоб призначати лікування хімпрепаратами по індивідуальній схемі.

“Персоналізована фармація - нове слово у терапії онкозахворювань. При складанні схеми лікування та доз токсичних цитостатиків лікар користується не лише регламентом, але й індивідуальною інформацією про пацієнта, його історією хвороби, супутніми захворюваннями, показниками аналізів, які повторюються перед кожним курсом хіміотерапії, аби максимально точно відтитрувати дозу для кожного прийому. В результаті такого метода пацієнту приписується його індивідуальна схема і дозування, а препарат для кожної дози виготовляється також індивідуально,” - розказали у лабораторії.

Чому важливо правильно приготувати дозу

Специфіка сеансу хіміотерапії полягає в тому, що препарат для крапельниці готує медсестра прямо перед застосуванням, при пацієнті. Вона має змішати ліки за рецептом, який виписав лікар, і її помилка в більший чи менший бік може стати трагічною. Тому медперсонал, що проводить сеанси хіміотерапій, несе величезну відповідальність за здоров’я і життя пацієнта. Неприпустимо виготовляти препарат в неналежних умовах (в коридорі, коли щось відволікає тощо), але в житті буває всяке, тому інколи трапляються прикрі помилки.

Персональне виготовлення препарату в лабораторних умовах нівелює такі помилки, адже розчин з цитостатиком виготовляється професіоналами з належним рівнем підготовки, обладнанням та з відповідальністю за життя хворого.

На сьогодні персональна фармація - єдиний шлях зменшити ризик помилки медперсоналу та величезний крок уперед на шляху індивідуального добору дози для пацієнта.