За останні роки все більше представників бізнесу в Україні починають співпрацювати з державою. Продавати міській раді канцтовари, ремонтувати і будувати лікарні на замовлення Міністерства охорони здоров'я, годувати школярів — все це не лише корисно для країни в цілому, але й вигідно для кожного підприємця. Але як простому громадянину отримати квиток в світ публічних закупівель? Про те, як зареєструватись в Prozorro та що робити далі — розповідаємо в цій статті.
Крок №1 — вибір майданчика
Закон України «Про державні закупівлі» регламентує механізм організації торгів в Prozorro й участі в них за допомогою офіційних електронних майданчиків. На даний момент в країні їх близько п’ятнадцяти, і всі дещо відрізняються як основним напрямом діяльності (наприклад, окремі з них займаються тільки допороговими закупівлями, до 50 000 грн), так і функціоналом. Тому почати свій шлях до участі в аукціонах слід з вибору майданчика, оцінюючи його за такими критеріями:
- рівень акредитації;
- зручний і продуманий інтерфейс;
- стабільність роботи ресурсу;
- наявність підтримки користувачів;
- додаткові послуги та розмір оплати за них.
Крок №2 — реєстрація в системі
Визначившись із майданчиком, майбутньому учаснику необхідно пройти реєстрацію на сайті. Для цього знадобиться вказати свої персональні дані, вибрати роль (учасник публічних закупівель), а також зазначити дані суб'єкта підприємницької діяльності. Зареєструватися нескладно, особливо на тих майданчиках, де є докладна інструкція (наприклад, така: https://smarttender.biz/akademiya/instruktsiyi-dlya-postachalnikiv-prozorro/view/reyestratsiya-u-prozorro/), інтерактивні підказки й уважна служба підтримки.
Крок №3 — пошук аукціонів і подача заявок
Отримавши повідомлення про успішне створення аккаунта, користувач може перейти до пошуку цікавих йому аукціонів Прозоро. В системі їх дуже багато, тому бажано переглядати плани державних публічних закупівель, а також підписатися на розсилки з анонсами від самої системи й майданчика. Виявивши аукціон, який підходить по умовам тендерної документації, підприємець може подати заявку на участь.
Крок №4 — збір та завантаження документів
До кожного тендеру додається тендерна документація — перелік вимог, які необхідно виконати постачальнику, щоб підтвердити відповідність його компанії та товару умовам замовника. Це список документів, перелік яких залежить від предмета закупівлі. Постачальнику достатньо підготувати їх всі та подати разом з ціновою пропозицією.