Найважливіша частина газового котла — це теплообмінник. В цьому пристрої тепло передається від нагрітого середовища до холодного. Теплоносієм може бути як вода, так і антифриз. Термін служби теплообмінника складає близько 15-20 років, якщо він зроблений з міді, і навіть до 25 років — якщо це чугунний виріб. Але як воно на практиці?
Постійно працюючий котел інтенсивно зношує технічні вузли, і теплообмінний апарат — серед перших, що потребують догляду і своєчасної заміни. Працівники сервісів кажуть, що перші 7—10 рокaів котли працюють без проблем, адже сталеві стінки теплообмінника витримують такий строк. Але тільки за умови відповідності інструкції та правилам експлуатації, завдяки регулярним плановим техоглядам. А далі починається корозія і деградація металевих стінок, аж до розгерметизації.
На щастя, прогорання металевих стінок зведено до мінімуму: європейські виробники котлів середнього та елітного сегменту доповнюють свої вироби надійної захисною автоматикою. Безпека зараз виведена в пріоритет, і це дуже важливо.
Які ще проблеми можуть статися з теплообмінником
Про секрети вдалого вибору теплообмінника для котла Ферролі розповідаємо тут, а зараз перечислимо, що поганого може трапитись з теплообмінним апаратом.
- Заводський брак.
- Майстер пропустив первинне налаштування котла після введення в експлуатацію.
- Техобслуговування проводиться несвоєчасно або неякісно.
- Тепло переносить жорстка вода з підвищеним вмістом солей магнію і кальцію. А це призводить до утворення накипу в порожнинах теплообміну.
- Теплообмінник нагрівається зовні, тому з часом на поверхні з'являється нагар, окалина, осад продуктів згорання.
- Конденсат виникає через невідповідність температури теплоносія нормативам. Справді, виробник дозволяє користувачеві знижувати температурний режим до 50°С, бо так комфортніше в весняно-осінній період. Але норма передбачає температуру води вище 60°С, а інакше конденсат спричинить корозію і руйнування металу.
- Коли опалювальна мережа потребує модернізації, старий теплообмінник може не справлятися з навантаженням. Тому доведеться підібрати новий — відповідно до серійного номеру котла, типу теплоносія (для агресивних рідин підійде сплав сталі AISI316), робочого тиску і тепловіддачі.
Як відновити працездатність теплообмінного апарату
Спеціаліст на техогляді зауважить стан вашого теплообмінника. Якщо знизилась ефективність роботи котла, виникають збої, протікає паяна конструкція або пошкоджені більше 40% пластин, теплообмінник треба міняти на новий. Інколи проблема не надто серйозна і потребує таких зусиль по відновленню працездатності:
- заміну прокладок;
- заміну пошкоджених пластин або пакетів пластин;
- монтаж термоізолюючого кожуха;
- заміну пошкодженої рами;
- прочистку фільтрів або встановлення нових.
Є також ряд проблем, пов’язаних з неправильною установкою і першим підключенням, некоректне налаштування робочого режиму, невірну збірку пакету пластинок, сильний тиск у контурі опалення або гарячого водопостачання. Все це зможе продіагностувати тільки сервісний майстер та надати точні рекомендації щодо налаштувань.
Якщо вам порадять встановити новий теплообмінний апарат, приготуйтеся до значних витрат. Цінник на корейські, китайські і турецькі аналоги високої якості починається з 750 гривень на пластинчасті моделі, або з 3500 гривень на бітермічні теплообмінники. Але краще раз заплатити за нову запчастину і отримати подовження гарантії, ніж постійно ремонтувати старий вузол, жертвуючи комфортом і якістю опалення.