Порядок ведення обліку товарних запасів закріплений податковим кодексом, відповідними законами України та підзаконними нормативними документами. Вести такий облік повинні платники, які ведуть оптову та роздрібну торгівлю, продають товари за готівку або безготівковий розрахунок та відносяться до груп, визначених вказаним нормативним документом. 

icixRbNAIRLg3Us0B3oE-u8qhV86Gujg-HYs8isJP05XN2qkokjFIaxzZ-Uu_UVMb1mF3eQsFd7NlQW1ve27oJlcku7P-rn7K6QNEalVUyYIEUgNLizvxrkLlEi861Jz_ZIbhzGPEugOxEexbKekyw

Підприємства, які ведуть бухгалтерію, відображають усі операції у регістрах бухгалтерського обліку. Підприємці мають право вести лише облік товарних запасів. Для цього вони повинні вносити інформацію про отримання матеріальних цінностей від постачальників та реєструвати операції з реалізації кінцевому покупцеві. 

Законодавство дозволяє вести облік товарних запасів у ФОП та їх руху за допомогою програм та онлайн-сервісів. Наприклад, у сервісі Dilovod. Він надає повноцінні інструменти для автоматизації обліку у підприємців, які займаються роздрібною торгівлею. У Діловод можна відслідковувати роботу з постачальниками, вести склад, здійснювати контроль за рухом коштів. 

Які суб’єкти повинні вести облік?

Згідно з наказом, яким запроваджена форма обліку товарних запасів, вести його повинні такі суб’єкти господарювання:

  • підприємці, які працюють у сфері роздрібної торгівлі та обрали загальну систему оподаткування зі сплатою податків на прибуток та ПДВ;
  • підприємці, які сплачують єдиний податок, але зареєстровані як платники ПДВ.

Також обов’язковий облік реалізованих товарів повинні вести підприємці, які торгують такими групами товарів:

  • технічно складні пристрої, які згідно законодавства підлягають гарантійному ремонту;
  • лікарські засоби та продукція для медицини;
  • ювелірні вироби та товари, виготовленні з використанням дорогоцінного металу, дорогоцінних та напівдорогоцінних каменів.

vpFX_QYOwPrhzOWJ6_kbJoyL8RWyK8oa6tmVPfzVzft7XDQesx-FituHg8cCTcwygyQjinwXfz_pNSijeFDDO2I30-I3YWGu5EvNa0xOIYiXXtn5rmH4ey7Xr2h-MTBf-W7MvufdK_aLFcbRr9lmIg

Посередницька діяльність з продажу товарів

Окремо регламентується порядок обліку товарних запасів у випадку, коли підприємці відіграють роль посередників. Тобто займаються так званим дропшипінгом

У такому разі питання обов’язковості обліку вирішується таким чином:

  1. Якщо підприємець не підпадає під перелічені у попередньому розділі категорії та не використовує власні товарні запаси для ведення господарської діяльності, вести облік він не повинен. 
  2. Якщо підприємець для надання посередницьких послуг використовує товарні запаси (тобто витрачає сировину, матеріали, напівфабрикати, запасні частини), він повинен вести їх облік. 

У будь-якому випаду для контролю за господарською діяльністю з боку підприємця або керівника компаній експерти рекомендують використовувати програми або сервіси, у які вже вбудовано інструменти управлінського контролю.