А ви знали, що комплексні лабораторні обстеження є найзручнішим способом піклуватися про своє здоров’я та самопочуття? Своєчасна діагностика може виявити зміни, які сигналізують про хворобу або будь-який дисбаланс ще до моменту появи симптомів. Саме тому лікарі рекомендують щорічно здавати не тільки загальний аналіз крові, а й ще відстежувати декілька основних показників.
Яких? Дізнайтесь з матеріалу нижче!
10 найважливіших аналізів крові для контролю стану вашого здоров’я
1. Ліпідний профіль (ліпідограма)
Це простий комплекс досліджень, який рекомендовано щорічно здавати особам, віком старше 40 років. Цей комплекс досліджень може допомогти виявити або передбачити хвороби серця, розрахувати ризик серцевого нападу, стенокардії або інсульту. Під час дослідження вимірюються рівні холестерину, ЛПВЩ (ліпопротеїнів високої щільності, або хорошого холестерину), ЛПНЩ (ліпопротеїнів низької щільності, або поганого холестерину) та загальний індекс атерогенності.
2. Вітамін D
Важливість вітаміну D для загального здоров’я в останні роки є предметом досліджень по всьому світу. Дефіцит вітаміну D може вплинути на імунну функцію, щільність кісткової тканини, здоров’я серця та навіть настрій, тому важливо своєчасно контролювати рівень цієї речовини, та, за необхідності, ліквідувати дефіцит.
3. Глікозильований гемоглобін
Глікозильований гемоглобін (HbA1c) – це форма гемоглобіну, яка утворюється при зв'язуванні глюкози з гемоглобіном в еритроцитах. Ця речовина допомагає оцінити який рівень глюкози крові зберігався у пацієнта протягом останніх 2-3 місяців. Контроль рівня глікозильованого гемоглобіну може бути корисним для оцінки ризику розвитку цукрового діабету у пацієнтів з ожирінням, з підвищеним рівнем глюкози в крові, з родинною історією цукрового діабету, або у вагітних жінок (цукровий діабет вагітних).
4. Білірубін
Білірубін є пігментом, який утворюється внаслідок розкладання гемоглобіну. У процесі метаболізму білірубін проходить через кілька стадій, включаючи останню, яка відбувається у печінці. Тому вимірювання рівня білірубіну в крові є швидким, доступним та точним способом оцінки функції печінки.
5. Гомоцистеїн
Гомоцистеїн є амінокислотою, яка виступає в ролі маркера підвищеного ризику серцевого нападу, ішемічної хвороби серця, інсультів, тромбозів, а також контрольним показником у жінок з втратами вагітності та пацієнтів з порушенням обміну цієї амінокислоти (гомоцистеїнурія).
6. С-реактивний білок.
С-реактивний білок є індикатором запалення при будь-яких патологічних процесах - від аутоімунного захворювання до раку. Регулярний контроль С-реактивного білка є контрольним дослідженням у пацієнтів з ревматоїдним артритом, хворобою Бехтерева та іншими аутоімунними захворюваннями. Людям без хронічних захворювань рекомендовано щорічно контролювати цей показник під час лабораторного чек-апу.
7. Тиреотропний гормон
Тиреотропний гормон (ТТГ), який виділяється гіпофізом, контролює секрецію тиреоїдного гормону в щитоподібній залозі. Занадто високий рівень ТТГ в крові свідчить про зниження функції щитоподібної залози. Вимірювання ТТГ вважається найкращим способом контролю функцій щитоподібної залози.
8. Феритин
Залізо є важливим мікроелементом, необхідним для гемоглобіну - білка, який переносить кисень у тканини. Феритин є основним запасним білком і присутній в основному в печінці, кістковому мозку, селезінці та м'язах. Рівень феритину в крові є маркером запасів заліза в організмі.
9. Простатоспецифічний антиген (тільки для чоловіків)
Простатоспецифічний антиген (ПСА, PSA) є специфічним маркером який допомагає діагностувати захворювання передміхурової залози або визначити ризик раку та доброякісних новоутворень передміхурової залози.
10. Коагулограма
Коагулограма – це комплексне дослідження системи згортання крові, задача якої підтримувати рідкий стан крові, розчиняти тромби, формувати згустки та зупиняти кровотечі при травмах. Комплексне тестування з оцінки факторів згортання допомагає виявити схильність до тромбозів та кровотеч, що особливо важливо для пацієнтів з онкологічними захворюваннями, вагітних жінок, а також для тих, хто планує хірургічне втручання.
Як підготуватись до аналізів крові
Для дослідження використовується венозна кров. За 12 годин до будь-якого аналізу важливо відмовитись від жирної їжі, паління, фізичних навантажень, вживання алкоголю, нікотину та ліків. Якщо ви не можете скасовувати прийом ліків – повідомте про це співробітнику лабораторного відділення. Забір крові відбувається у першій половині дня. У день дослідження для полегшення забору крові можна випити стакан чистої негазованої води.
На закінчення
У мережі лабораторій INVIVO доступні будь-які загальні та специфічні аналізи крові.
Запишіться на обстеження онлайн. Більше інформації - за номером 0 800 210 777. Дзвінки по території України безкоштовні.
INVIVO. Щодня піклуємось про здоров'я українців!