Вагітні жінки через навантаження на організм та ослаблену імунну систему переносять застуду та ГРВІ складніше. Це відбувається через неможливість приймати деякі лікарські препарати для швидкого зняття симптомів, а також через вплив самих симптомів на організм вагітної жінки. Кашель у вагітних як супутній симптом простудних захворювань провокує скорочення черевних, грудних та спинних м'язів. Це підвищує ймовірність розвитку тонусу матки. Якщо у вагітної жінки діагностується кашель із важковідокремлюваним мокротинням, призначити препарат для лікування може тільки лікар. Найчастіше це відхаркувальні засоби рослинного походження.

Чим небезпечний кашель при вагітності?

1 триместр. У плода формується нервова і судинна система, природний бар'єр у вигляді плаценти поки не сформувався, тому поразка внутрішньоутробної інфекції загрожує патологіями плода.

2-й триместр. Формується плацента, і ГРВІ можуть загальмувати цей процес. Кашель викликає сильне навантаження на органи малого тазу, що провокує відшарування плаценти. Характерні ознаки - біль, що тягне в нижній частині живота, кровотеча. Подача кисню та поживних речовин припиняється, це призводить до гіпоксії. При цьому короткочасна гіпоксія (5-10 секунд) не завдає шкоди.

3-й триместр. Продуктивний кашель може призвести до розриву навколоплідного міхура, передчасних пологів, кровотечі. Кашель, що супроводжується високою температурою, провокує старіння плаценти.

Лікування кашлю у вагітних

Через делікатність становища та ризик ускладнень більшість препаратів та профілактичних заходів для вагітних жінок не рекомендовано. Якщо хвороба проходить у легкій формі і не потребує прийому антибіотиків, то можна обмежитись загальними рекомендаціями, попередньо порадившись із лікарем. Консультація у лікаря потрібна як превентивна міра перед початком лікування для встановлення збудника кашлю.

Підбір ліків відбувається з урахуванням їхньої тератогенності - ступеня токсичності ліків по відношенню до ембріона. Засоби від кашлю поділяються на дві основні групи:

 - протикашльові,

 - відхаркувальні.

Їхній одночасний прийом неприпустимий.

Протикашльові, периферично або центрально впливають на рецептори та центр кашлю, блокуючи позов до кашлю.

Відхаркувальні діляться на:

 - муколітики, які розріджують мокротиння та допомагають її виведенню;

 - препарати, які активізують кашльовий та блювотний центри у головному мозку шляхом подразнення нервових закінчень і тим самим стимулюють процес відхаркування;

 - препарати, що збільшують кількість легеневого сурфактанту (призначаються при сухому кашлі та хрипах у бронхах).

Крім лікарських засобів вагітним рекомендуються засоби для полоскання носоглотки.