Оподаткування податком на додану вартість стосується переважної кількості українських підприємців. Саме тому зміни у його нарахуванні та стягненні з увагою відстежують фізичні особи-підприємці та підприємства всіх рівнів.
ПДВ — це податкове зобов’язання непрямого типу, що закладається у ціну товару чи послуги, відшкодовується покупцем та сплачується у державний бюджет виробником (продавцем).
Щороку переглядаються ставки ПДВ та особливості його нарахування. На початку 2023 року також було затверджено кілька вагомих змін, що мають бути неодмінно враховані підприємцями.
Ставки у 2023 році
Основні моменти в оподаткуванні ПДВ залишають без змін, тож чинні ставки протягом року виглядатимуть так:
- 20% — ставка оподаткування на загальних підставах.
- 14% — для окремих груп сільськогосподарської продукції, детальний перелік яких можна знайти у п. 193.1 Податкового кодексу України.
- 7% — особлива ставка для певних медичних виробів та фармацевтичних товарів, послуг з тимчасового розміщення осіб, окремих видів інтелектуальної власності.
- 0% — відсоткова ставка, що поширюється на експортовані товари.
Відсутність змін у розмірах ПДВ покликані забезпечити стабільність розрахунків і знизити податковий тиск на вітчизняних виробників в умовах дестабілізації, спричиненої воєнною агресією.
Розширення кола платників
З 01.01.2023 року платниками ПДВ на території України також є юридичні особи-нерезиденти, що спеціалізуються на наданні електронних послуг фізичним особам. До переліку ІТ-компаній, що відтепер сплачують ПДВ, увійшли світові гіганти Apple, Google та Facebook. Для подібних компаній існує єдиний виняток щодо відсутності ПДВ — забезпечення саме освітніх послуг у вигляді відкритого доступу до освітніх, інформаційних та наукових продуктів в інтернеті.
Звільнення від ПДВ
З 2023 року прийнято рішення звільнити від сплати ПДВ операції з постачання тютюнових виробів на території України. До числа таких виробів належать: тютюн, його промислові замінники та вироби з нього, наповнювачі для електронних сигарет. Перше постачання оподатковується на основі граничних роздрібних цін на ринку, пільга набирає чинності з другого постачання.
Іншим видом операцій, звільнених від сплати ПДВ, визначено постачання інвестиційного золота та супутні послуги фінансових агентів.
Податкові пільги
Перегляд пільг з ПДВ на 2023 рік призвів до змін у різних сферах економічної діяльності. На торговельні операції вугіллям та продуктами його збагачення пільгу було скасовано, натомість деякі було започатковано або вони отримали продовження:
- Продовжено до 01.01.2027 р. пільгу з металолому (постачання чорного та кольорового лому) та макулатури.
- Пролонговано до 01.01.2025 р. пільгу на оподаткування імпорт обладнання за деякими кодами УКТ ЗЕД у вигляді розстрочки на відшкодування ПДВ строком до 24 місяців.
- Введено пільгу на експорт екологічних транспортних засобів (оснащених ДВЗ, що працюють на метані або біогазі) до кінця 2025 року.
- Введено пільгу на експорт устаткування для виготовлення транспорту.
Цікава зміна відбулася і в скороченні терміну реєстрації податкового кредиту. Відтепер термін складає 365 календарних днів від дати оформлення податкової накладної або коригувального розрахунку замість 1095 календарних днів.
Для уникнення зловживання бюджетним відшкодуванням ПДВ було введено право на документальну перевірку кожного платника ПДВ, який подав заявку на таке відшкодування. Норма діє навіть для тих підприємств чи ФОП, які мають від’ємний результат ПДВ.