Сутність конвеєра полягає у двох функціях: розподіл праці між вузькоспеціалізованими працівниками та автоматичне транспортування сировини чи товару до кожної технологічної ділянки. Але довжина виробничої лінії завжди різна, тому конвеєрна стрічка ніколи зациклюється за допомогою різних типів з'єднання конвеєрних стрічок, кожен з яких ми розглянемо в межах нашої статті.
Вулканізація
Термічне з’єднання гумотканинної стрічки має значні переваги: велику міцність (до 90% від первісної міцності самої стрічки), та готовність до запуску лінії одразу після з’єднання.
Втім вулканізація не є універсальною через деякі недоліки:
- Залежність від спеціального устаткування;
- Неможливість ремонту поздовжніх розривів, а також багатошарових стрічок.
Склеювання
Сутність технології полягає у зменшені товщини країв стрічки в місці з’єднання, та її стиканні у накрій під тиском після попереднього нанесення клею. Цей тип з’єднання обирають через:
- Достатню міцність – до 80% від міцності стрічки;
- Дешевизну – незалежність від коштовного обладнання чи матеріалів;
- Можливість повторного з’єднання після розшарування стику;
- Простий набір інструменту для монтажу чи ремонту.
Недоліками склеювання є:
- Вимогливість до кваліфікації монтажника, якості підготовчих робіт, залежність від зовнішніх умов;
- Неможливість склеювання поздовжніх розривів;
- Довгий проміжок часу, необхідний для остаточного схоплення клею, що тягне тривалий виробничий простій.
Зшивання
Найочевиднішим способом з’єднання стрічки є механічне зшивання, для чого у всьому різноманітті вигадані з'єднувачі для конвеєрних стрічок. Вони мають різну конструкцію, але для них усіх характерні такі переваги:
- Мінімальний час виробничого простою. Наприклад, 1 м розриву стикується за 20 – 60 хвилин, в залежності від наявності спеціального інструменту;
- Невимогливістю до наявності інструменту та кваліфікації працівника, а також зовнішніх умов (пил, вологість, температура повітря);
- Унікальна можливість ремонту поздовжніх розривів – варто лише підібрати спеціальні з’єднувачі. Інші технології цього не дозволяють.
Недоліками механічного зшивання є:
- Найнижча міцність з’єднання – 60% від початкової;
- Інтенсивність зносу рухомих частин конвеєра, що натягують та передають стрічку;
- Висока термічна передача – металеві з’єднувачі можуть пропалити стрічку, якою рухаються гарячі вантажі.
Що стосується просипання дрібного вантажу через механічне з’єднання, то останнього можна запобігти, якщо стикувати краї внахліст, але це можливо лише при поперечному з’єднанні стрічки.
Які способи стикування кращі?
Вулканізація, можливості якої обмежені – найнадійніший спосіб зшивання конвеєрної стрічки. Найуніверсальніші механічні з’єднувачі рекомендуються коли стрічку потрібно відремонтувати буквально «на колінцях», та негайно відновити роботу лінії, щоб не допустити зриву замовлення чи поставки. Також це єдиний спосіб ремонту поздовжніх розривів.