Гіпс традиційно використовується для створення різноманітного інтер'єрного декору та навіть конструкцій. А ось його застосування для виготовлення світильників — один із найоригінальніших способів втілення дизайнерської думки в гіпсі та гіпсокомпозитних матеріалах. Головна причина — майже повна відсутність обмежень у створенні форм та декоруванні.
Головна суть гіпсових світильників
Спочатку гіпсові світильники були створені для встановлення в конструкції з гіпсокартонних листів, які часто використовуються для оздоблення стель та стін, зведення перегородок тощо. Гіпсові точкові світильники зручно та швидко вбудовуються в ГКЛ, вогнетривкі та екологічно безпечні. Вони підходять як для житлових, так і для комерційних та громадських об'єктів.
Як правило, точкові гіпсові світильники вбудовані або накладні. Вони кріпляться до листів ГК за допомогою монтажної пластини або кліпси, а також можуть бути зафіксовані на металопрофілі, що є каркасом для гіпсокартонної конструкції.
Освітлювальні пристрої з гіпсу відрізняються від іншої вбудованої та накладної світлотехніки тим, що їх можна прикрашати та фарбувати після встановлення. Спочатку монтують гіпсокартон, потім у нього світильники, а потім роблять фінішне оздоблення всієї конструкції разом. Матеріал, з якого роблять точкові гіпсові світильники для стель та стін, відповідає за властивостями та виглядом листів ГК, тому після шпаклівки, фарбування, штукатурки поверхні стіни та світильника ідентичні.
Де використовуються гіпсові освітлювальні прилади?
Пристрої з гіпсу та гіпсокомпозиту можна використовувати у будь-яких умовах, у т.ч. при підвищеній вологості, високому навантаженні, частих температурних коливаннях. Найпоширенішими сферами їх застосування є такі:
- Житловий фонд.
- Офіси.
- Ділові та бізнес-центри.
- Торгівельно-розважальні об'єкти.
- Заклади харчування.
- Готельні комплекси.
- Заклади beauty-індустрії, SPA-центри.
- Фітнес центри, тренажерні зали, танцювальні центри.
- Культурні об'єкти.
За дизайном та функціоналом світильники з гіпсу досить різноманітні. Вони можуть використовуватися як основне, зонуюче, акцентне, декоративне і допоміжне світло.
Види гіпсових світильників
Освітлювальні пристрої з гіпсу виконують самі функції, що й прилади з інших матеріалів. Основні види:
- Точкові гіпсові світильники. Найбільша група. Це невеликі прилади, які встановлюють на монтажну панель та оснащують лампочкою, найчастіше типів GU5 та MR16. У їх структурі кріплення та корпус із цоколем. Моделі між собою відрізняються формою, розмірами, глибиною установки ламп та їх кількістю. Точкове світло дешевше за інші різновиди і при правильному світлорозрахунку може забезпечити стільки ж світла, скільки і велика світлотехніка. До того ж, їх можна використовувати і для стін.
- Лінійні моделі. Також встановлюються в стелю та стіни. Можуть бути вбудованими чи накладними. Як правило, у них вбудована світлодіодна стрічка, а форма корпусу — витягнута чи кутова. Такі моделі можна поєднувати, роблячи безперервне світло і втілюючи різні задуми дизайнера.
- Настінні світильники До них відносяться точкові, лінійні пристрої, також бра. Традиційно у них увігнута форма та поглиблене джерело світла, щоб зменшити вплив на очі. Світловий потік може прямувати вгору, вниз або обидва напрями відразу.
- Дизайнерські пристрої. Їх створюють спеціально для авторських інтер'єрів, ретельно опрацьовуючи форму, глибину розміщення джерела світла, декор. Дизайнерські моделі можуть бути будь-якого розміру — від мініатюрного, як у точкового світла, до великогабаритного. Як правило, вони привертають багато уваги і використовуються як акцент або центральна точка інтер'єру.
- Криволінійні моделі. Також можуть монтуватися в стелю та стіни з гіпсокартону. Відрізняються складною формою та наявністю вбудованого джерела світла.
- Підвісні пристрої. Це найменша група, оскільки за дизайном такі світильники підходять далеко не до кожного інтер'єру. Їх використовують в ексклюзивно оформлених приміщеннях, залучаючи не як джерело світла, а як арт-об'єкт.
Фарбувати та декорувати гіпсові точкові світильники, як і інші види пристроїв, можна практично будь-якими фарбами, позолотою, патинуванням, камінням, штукатуркою тощо. Це практичні, прості та одночасні цікаві світильники, за допомогою яких можна втілити багато оригінальних ідей.