Домашня обстановка завжди дає почуття захищеності, тепла та затишку. Вдома ми проводимо більшу частину свого часу і важливо, щоб воно не затьмарювалося неприємними подіями.
Захист від пожежі передбачає цілий комплекс заходів, щоб убезпечити себе та близьких від непоправної біди, яка нерідко призводить до фатальних наслідків. Першим кроком до безпеки є виявлення можливих причин загоряння у будинку.
Ситуації, які можуть призвести до пожежі у будинку
Квартири, садиби, котеджі та інші приватні приміщення є зонами підвищеної небезпеки. Текстиль, дерево, папір та інші матеріали становлять потенційну загрозу, спалахнувши, вони можуть викликати велику пожежу, яка здатна знищити та непоправно зіпсувати все майно.
На щастя, знаючи базові небезпечні ситуації, можна легко запобігти пожежі та не турбуватися зайво з цього приводу.
- Запалені свічки створюють романтичну обстановку, але саме вони є частими причинами загорянь, особливо у святкові дні.
- Коротке замикання проводки, погано ізольовані дроти, порушення правил експлуатації та техніки безпеки в обслуговуванні, використанні побутової техніки та освітлювальних приладів.
- Зберігання у будинку різних горючих та вибухонебезпечних речовин – ацетон, фарба, бензин, гас, масляні суміші, балони з газом та інше.
- Куріння шкодить не тільки здоров'ю, сигарета, що впала на килим, здатна знищити все ваше майно, а заразом стати причиною інвалідності та навіть смерті.
Додатковими джерелами небезпеки можуть бути: звичка завішувати плафони легкими тканинами, ігри з запаленими сірниками, петардами або наявність у кімнаті каміна з відкритим вогнем.
Як убезпечити себе від цих ситуацій
Пожежна безпека звичайно ж не передбачає відмови від усіх задоволень та комфорту, але вимагає правильної поведінки та уважності з потенційно небезпечними предметами у домашньому побуті.
- Привчіть себе уважно читати інструкції до побутових приладів, ніколи не допускайте порушень правил техніки безпеки, не користуйтеся несправним обладнанням.
- Зберігайте займисті речовини у спеціальних місцях, краще поза домом, без жалю викидайте прострочені хімікати та рідини.
- При приготуванні їжі потрібно бути обережним, кухонна плита не повинна стояти надто близько до вікна – штора може легко спалахнути.
Перед виходом з будинку перевіряйте, чи вимкнені електроприлади, перекривайте газовий кран.
Складіть маршрут евакуації на випадок пожежі, тримайте поруч телефони екстрених служб. Якщо ви придбали вогнегасник, навчитесь ним користуватися.
Обладнання для запобігання пожежної небезпеки або потопу
Одним із важливих заходів щодо забезпечення захисту від пожежі є придбання спеціальних приладів, які здатні погасити полум'я або вчасно дати сигнал про небезпеку. За статистикою, потоп трапляється частіше, тому подбайте і про цю небезпеку.
1. Вогнегасники.
Випускаються у кількох модифікаціях – порошкові, вуглекислотні, автоматичні. Для домашнього користування використовуються невеликі пристрої з вагою суміші до 4 кг.
2. Датчики диму та вуглекислого газу.
Бездротові датчики диму вловлюють появу за допомогою інфрачервоного випромінювання. Коли концентрація сягає критичних значень – спрацьовує сирена. Реагує на різке підвищення температури повітря всередині приміщення.
3. Автоматичні спринклери.
Автоматичні системи зрошення для гасіння пожежі добре зарекомендували себе в тих ситуаціях, коли немає можливості використовувати звичайні засоби. Максимально швидко ліквідовують займання.
4. Захист від потопу.
Система «антипотоп» встановлюється у потенційних місцях, де є небезпека прориву води. Датчик від потопу миттєво реагує на протікання, вода перекривається спеціальним краном та подається сигнал на смартфон.
Що робити при пожежі у будинку
Якщо ви помітили спалах, не намагайтеся боротися з вогнем наодинці. Перше і найголовніше правило: викликайте пожежну команду відразу ж, як побачили відкритий вогонь або задимлення!
- Якщо вогонь невеликий та локальний, наприклад, загорівся невеликий предмет, швидко змочіть рушник і ударами загасіть полум'я. Ніколи не беріть палаючий предмет руками, ви обпечетеся і поширите полум'я далі.
Для швидкого гасіння стане в нагоді і земля у квіткових горщиках – засипайте спалах від країв до центру.
- Якщо причина пожежі – займисті речовини, застосовуйте вогнегасник.
- У жодному разі не відкривайте вікна та двері, полум'я спалахне ще сильніше.
Якщо при всіх зусиллях ви бачите, що вогонь поширюється, негайно евакуюйтеся, закривши рот і носа вологим рушником.
Пожежа в будинку – це стихійне лихо, але, як видно, дотримуючись елементарних правил і користуючись сучасними пристроями для виявлення та гасіння вогню, можна надійно убезпечити себе та своїх близьких.