Питання про важливість вищої освіти є актуальним вже протягом багатьох років. Не зважаючи на те, що роботодавці все частіше цінують уміння та досвід, а не диплом, щороку у ВНЗ вступають сотні тисяч випускників. Наскільки потрібна вища освіта програміста, менеджера, юриста тощо — розповідаємо далі.
В чому переваги та недоліки вищої освіти
Щоб зрозуміти чи варто вступати у ВНЗ, потрібно загалом розглянути плюси та мінуси вищої освіти. Серед переваг навчання у вищому навчальному закладі можна виділити:
- Більше можливостей працевлаштування. Диплом збільшує шанси влаштуватись на роботу та дає можливість претендувати на керівні посади у держструктурах.
- Розвиток навичок і знань. Навчання у ВНЗ допомагає розвинути критичне мислення, вміння знаходити та систематизувати інформацію, а також сприяє самостійності.
- Нетворкінг. Університет дає можливість отримати корисні зв’язки, покращити комунікативні навички та розширити кругозір.
При цьому варто враховувати, що користь від університету можна отримати лише, якщо самому цього прагнути та проявляти ініціативу.
Головними недоліками отримання вищої освіти є:
- Відсутність практики. Більшість вищих навчальних закладів не дають практичних знань, а лише теорію, яка до того ж часто буває застарілою.
- Тривалість навчання. Період навчання триває від 4 до 6 років, які натомість можна витратити на отримання досвіду.
- Фінансові витрати. Навчання за контрактом може бути досить дорогим, а оскільки ВНЗ не гарантують працевлаштування є ризик змарнувати не лише власний час, але й кошти.
Крім цього часто молоді люди в 16-17 років не можуть точно визначитись з бажаною професією. Вступаючи будь-куди лише заради диплома, є ризик здобути освіту, яка ніколи не знадобиться.
Як зрозуміти чи потрібна вища освіта
Перед вступом у ВНЗ варто врахувати наступні фактори:
- ціль навчання — якщо ви знаєте ким хочете стати та що хочете робити в житті, вища освіта може бути необхідною для досягнення успіху;
- готовність до навчання — для отримання освіти знадобиться високий рівень мотивації, самодисципліни та наполегливості;
- перспективність навчання — перед вступом варто детально ознайомитись з обраною сферою та оцінити ринок праці в ній.
В більшості випадків користь від навчання у ВНЗ залежить саме від студента. Якщо він знає чого хоче і як цього досягнути, вища освіта може допомогти. Якщо ж ні — тоді отриманий диплом скоріш за все не знадобиться.