Військова форма – важливий аспект ЗСУ. Вона відрізняє військових, надає психологічний вплив (посилює у солдатів почуття єдності, згуртованості та дисципліни), забезпечує комфорт та захист тіла.
Види
Перш ніж зробити вибір серед різноманітної кількості товарів, варто розуміти, що військову форму ЗСУ можна поділити на польову, повсякденну і парадну.
Останній комплект це військовий костюм для урочистих церемоній. Найбільш характерні аксесуари парадної форми – золотистий плечовий шнур (сержантський склад) або аксельбант (офіцерський), а також ремінь, колір якого відрізняється від роду військ.
Повсякденна має широке використання при перебуванні у штабах, управліннях, установах і закладах (при відсутності потреби носити зброю).
Польова форма призначена для бойових дій, або умов близьких до них. Набір тактичного військового одягу залежить від пори року. До зимової військової форми частіше входять елементи з більш теплих матеріалів, додатково термобілизна, флісова кофта, шарф-туба, шапка, рукавиці, тепла тактична куртка і т.д.
Тканина
Військові багату часу перебувають у екстремальних умовах. Щоб їх одяг міг витримати високі навантаження, він повинен бути виготовлений з якісних тканин.
Найчастіше використовують:
- Натуральні (вовна, молескін, саржа, «афганка»), основні переваги: повітропроникність, стійкість до пилу, здатність вбирати вологу, легкий догляд. До недоліків можна віднести деформування після прання, швидку зношуваність. З натуральних тканин шиють куртки, штани тактичні, сорочки, футболки, термо та натільну білизну.
- Синтетичні (поліестер, нейлон). Переваги одягу з таких тканин - міцність, легкість, вітро та водостійкість, довговічність, швидкість висихання, майже не мнеться навіть без використання додаткових засобів. Але при частому носінні може привести до порушення теплообміну і циркуляції повітря, плавиться при горінні, електризується. Найчастіше використовуються як матеріал вітрозахисних курток, штанів, сумок для споряджень.
- Комбіновані, які поєднали натуральні і синтетичні матеріали (оксфорд, віскоза, акрил). Характеризуються міцністю, довговічністю, хімічною стійкістю, легкістю в пранні и швидким висиханням. Тканини підходять для верхнього одягу.
При виборі тканин також необхідно звертати увагу на колір, можливий звук при експлуатації (хрускіт, шелест і т.д.) та якість і простоту конструкції фурнітури (бажано зручні липучки та надійні блискавки). Особливо на сумках та рюкзаках.
Розмір
Розмір – важливий критерій вибору тактичного одягу, бо військова форма має забезпечувати комфорт та не сковувати рухи бійця. Важливо підбирати одяг для військових опираючись на розмірну сітку.
Розмір української форми має два види позначень – літерні (L/L) та цифрові (52/6). В обох випадках перше число – обхват грудей або пояса, друге – зріст.
Щоб вірно обрати розмір військового одягу, обхват грудей потрібно вимірювати на вдиху.
Для визначення розміру взуття, рекомендується зробити замір стопи, а не опиратися на устілки.
Отже при купівлі одягу для збройних сил України, важливо врахувати погодні умови, особливості середовища, якість матеріалів та розмір.