Родимки є на тілі кожної людини та здебільшого вони не становлять загрози. Однак деякі новоутворення або ж їхня помітність на конкретному місці може приносити психологічний і фізичний дискомфорт. Загалом сучасна медична косметологія пропонує багато варіантів видалення родимок, але попередньо обов’язково потрібна консультація лікаря-дерматолога та проведення дерматоскопії. Деякі різновиди новоутворень краще не чіпати взагалі.

Що являє собою родимка?

Ще одна її назва — невус. Власне, це скупчення пігментних клітин меланоцитів, які формують на шкірі пляму або наріст, переважно коричневого кольору. Бувають і невуси, у які залучені інші тканини. Є багато різновидів родимок, але більшість із них безпечна. На тілі людини зазвичай є 10–40 таких невусів, і вони не становлять загрози. Однак усе рівно є ризики, що утворення із часом, за несприятливих умов, трансформується в злоякісне. Саме через це рекомендовано щорічно проходити профілактичний огляд у дерматолога та позапланово відвідувати лікаря, якщо помітили незвичні зміни в стані родимки.

Видалення родимок

Які родимки треба видаляти, а які — не можна?

Видаленню підлягає переважна кількість невусів. Виняток становлять гігантські невуси понад 20 см2. По-перше, видалити повністю їх майже неможливо, усе одно залишаться клітини, але водночас площа травмованої шкіри буде занадто великою. По-друге, у цих утворень високий ризик перетворення в злоякісні, тому краще за ними спостерігати та не чіпати без необхідності.

Головне, що треба пам’ятати: ніколи самостійне не видаляйте родимки. Відомі випадки, коли люди намагались «припалити» сірниками, відрізати ножицями папіломатозні невуси, прибрати родимку мазями із чистотілом та використати багато інших «домашніх» методів без попередньої діагностики в лікаря. Ніколи не робіть так, бо це тільки зашкодить вам.

Видалення родимок рекомендоване за таких показань:

  • Фізичний дискомфорт від новоутворення. Особливо, якщо ви його травмуєте регулярно під час бриття, одягання тощо.
  • Психологічний дискомфорт. Якщо ви вважаєте родимку не естетичною та відчуваєте ніяковість через її помітність.
  • Є підвищений ризик розвитку меланоми.

Які родимки треба видаляти, а які — не можна?

5 найкращих методів видалення невусів

Сучасна медицина пропонує багато методів видалення родимок, але найзатребуванішими з них є такі:

  • Лазерне видалення. Точне, безпечне та малотравматичне. Йому надають перевагу й лікарі, і пацієнти, у т.ч. у клініці MED CITY в Києві.
  • Електрокоагуляція. На невус дії тепло електроду, по якому тече струм. Це й руйнує структуру утворення.
  • Кріодеструкція. Рідким азотом буквально заморожують невус. Іноді потрібно декілька сеансів.
  • Радіохвильове видалення.
  • Хірургічне видалення скальпелем. Актуальне для невусів більш ніж 2 см.

Після видалення невуса потрібен деякий час на загоєння шкіри. У жодному разі самостійно не знімайте шкірку, що утвориться на місці невуса. Якщо лікар призначить нанесення місцевих засобів, обов’язково дотримуйтесь цих рекомендацій. Мінімум два тижня уникайте сауни та басейну. Також варто пам’ятати, що надмірний вплив сонячних променів небажаний для шкіри, особливо, якщо у вас понад 40 родимок. Реабілітаційний період зазвичай триває недовго та завершується повним загоєнням шкіри.