Стрімкий розвиток онлайн-торгівлі в Україні почав спостерігатися ще в період пандемії коронавірусу Covid-19 у 2020 році. Саме тоді кількість онлайн-покупок у деяких сегментах зросла на 41%. А у 2022 році ще одним сильним поштовхом саме до онлайн-покупок став початок повномасштабного вторгнення росії в Україну. Як наслідок, сьогодні близько 9% усіх покупок всередині країни відбуваються саме онлайн.

Аналітики відмічають, що українці, які віддають перевагу онлайн-покупкам, здебільшого користуються для цього смартфонами. Зокрема, 78% покупців роблять покупки з мобільного, 40% із них — через мобільні програми інтернет-магазинів. Серед найбільш популярних категорій товарів наступні:

  • товари для дому;
  • побутова хімія;
  • товари для краси та здоров’я;
  • засоби гігієни;
  • одяг, взуття та аксесуари;
  • техніка та електроніка.

Перевага онлайн-покупок полягає не лише у зручності, а й у ширших можливостях економії. Зокрема, за рахунок можливості використовувати промокоди, купони, накопичені бали в програмах лояльності тощо. Тобто ті можливості, яких здебільшого не надають офлайн-магазини.

Доволі показовим є те, що українці стали частіше купувати Б/В товари з метою економії. За даними платформи оголошень OLX, стрімке зростання активності користувачів спостерігалося ще в період пандемії коронавірусу і зберігається до сьогодні. Серед найбільш популярних товарів на платформі — велосипеди, самокати, дитячі іграшки, книги, ігрові приставки, телефони та інші гаджети.

Разом з тим важливою частиною сучасної електронної комерції стали соціальні мережі. В першу чергу йдеться про Instagram, який вже давно перетворився зі звичайної соцмережі з фотографіями у потужний маркетинговий інструмент. За даними порталу UA Retail, найпопулярнішими товарами, які продаються в Instagram, є наступні категорії:

  • одяг, взуття та аксесуари;
  • натуральна косметика;
  • хендмейд-продукція;
  • дитячі іграшки тощо.

Також в Instagram активно продається техніка та електроніка (у тому числі Б/В). Тут наразі представлено чимало так званих перекупщиків та «сірих» магазинів, які пропонують певні категорії товарів відчутно дешевше за «офіціалів». А враховуючи, що в умовах повномасштабної війни та доволі скрутної економічної ситуації українці намагаються шукати шляхи економії, популярність таких інстаграм-магазинів стрімко поширюється.

На думку більшості спеціалістів, тенденція популяризації саме онлайн-покупок в Україні буде зростати й найдалі. Навіть після завершення бойових дій. Адже сьогодні купівля практично будь-чого в інтернеті — це зручніше, простіше та у більшості випадків дешевше.