полікістоз яєчників

Синдром полікістозних яєчників (скорочено СПКЯ) – ендокринне порушення, що супроводжується дисфункцією яєчників, гормональними проблемами та утворенням на яєчниках численних невеликих кіст. Захворювання є однією з головних причин жіночого безпліддя. Поговоримо детальніше про синдром полікістозних яєчників, причини його розвитку та способи лікування. Зверніть увагу: синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) і рівень вітаміну D мають тісний зв’язок. Речовина відіграє важливу роль у регуляції репродуктивної та метаболічної функцій, які часто порушуються при СПКЯ, впливає на чутливість до інсуліну. У жінок із СПКЯ часто спостерігається інсулінорезистентність, яка призводить до підвищення рівня інсуліну та гормональних порушень. Окремо розглянемо питання важливості підтримки достатнього рівня вітаміну Д в крові у будь-якому віці. 

Причини та симптоматика СПКЯ

Точні причини захворювання досі не виявлені, але лікарі говорять про провокуючі фактори. Серед них:

  • значне підвищення рівня андрогенів, які пригнічують овуляцію;
  • Порушення співвідношення ЛГ та ФСГ;
  • Інсулінорезистентність;
  • Генетичні чинники;
  • Хронічне запалення в організмі. 

Головний спосіб профілактики проблем з жіночим здоров’ям – ведення нормального способу життя, дотримання режиму дня, достатній нічний сон. Негативний всебічний вплив чинять шкідливі звички – позбувшись них, ви значно покращите загальний стан та самопочуття, зменшите ризики розвитку хронічних хвороб, підтримаєте гормональну систему. Слідкуйте за харчуванням – воно має бути, повноцінним, збалансованим, містити необхідні мінерали та вітаміни. Зробіть аналізи для визначення дефіцитів – якщо вони виявляться значними, лікар порекомендує комплекс для підтримки здоров’я, суворо дотримуйтесь його рекомендацій. 

До проявів СПКЯ відносять:

  • відсутність критичних днів або нерегулярний цикл;
  • надто рясні або тривалі кровотечі;
  • відсутність овуляції, проблеми із зачаттям;
  • надмірний ріст волосся, особливо на обличчі;
  • акне;
  • алопеція за чоловічим типом.

Для визначення діагнозу потрібно зробити УЗД, також лікар може направити вас на додаткові аналізи. Зверніть увагу на стрімкий набір ваги, появу темних плям на шкірі, депресивні стани, постійну втому, стрибки настрою. Під час консультації лікар аналізує менструальний цикл, скарги пацієнтки, спадковість. План дій завжди визначається індивідуально.

Як проходить лікування СПКЯ

Синдром полікістозних яєчників лікується залежно від віку, індивідуальних особливостей організму пацієнтки. Частіше за все лікарі призначають гормональні препарати – це можуть бути комбіновані оральні контрацептиви (регулюють цикл, знижують вміст андрогенів), метформін (лікує інсулінорезистентність та СПКЯ), антиандрогени (зменшують прояви гірсутизму). Якщо жінка хоче завагітніти, проводять стимуляцію овуляції – за допомогою відповідних препаратів чи ін’єкцій. 

Обов’язкова зміна способу життя. Мінімізуйте кількість швидких вуглеводів, збільшить клітковину та білки. Фізична активність не тільки допомагає знизити вагу, а й покращує чутливість до інсуліну. Лапароскопічна хірургія призначається за умови неефективності консервативних методів. Багато залежатиме від своєчасної діагностики (не ігноруйте планові візити до гінеколога, навіть якщо нічого не турбує), грамотного призначення лікування. 

Корисно знати. Синдром полікістозних яєчників – найпоширеніше ендокринне порушення у всьому світі. В зоні ризику – кожна жінка з початку статевого дозрівання і до менопаузи, тому знання симптомів синдрому полікістозних яєчників дуже важливе.

Вплив вітаміну Д на жіноче здоров’я

Вітамін Д відіграє значну роль у багатьох процесах в організмі людини:

  • регулює процеси обміну фосфору, кальцію, 
  • підтримує кістки,
  • підвищує імунітет, 
  • рівень інсуліну, 
  • відновлює нормальний метаболізм. 

Речовина відповідає за здоровий гормональний баланс. Згідно з останніми дослідженнями, у пацієнток із СПКЯ діагностується низький рівень вітаміну D3. Річ у тому, що речовина підвищує чутливість клітин до інсуліну, допомагаючи знизити рівень глюкози в крові. 

Вітамін Д потрібен для роботи яєчників, синтезу статевих гормонів. Його дефіцит провокує дисбаланс між ЛГ (лютеїнізуючий гормон) і ФСГ (фолікулостимулюючий гормон), пригнічує овуляцію. Часто СПКЯ супроводжується хронічним запаленням в організмі, вітамін Д чинить протизапальний вплив. Для досягнення терапевтичного ефекту потрібно приймати вітамін Д курсом у призначеному лікарем дозуванні. Згідно клінічних даних, це призводить до зниження рівня глюкози та інсуліну в крові. У складі комплексної терапії вітамін Д сприяє нормалізації менструального циклу та відновленню овуляції. Важливо обрати вітамін Д на олійній основі – наприклад з сафлоровою олією у складі має високу засвоюваність, підходить дітям та дорослим, може мати різні дозування (600, 1000, 2000, 4000МЕ).