23 січня православні християни вшановують пам'ять святителя Григорія, єпископа Ніси в Каппадокії, брата святих Василія Великого та Петра Севастійського, пише 0372.ua.
Святий, богослов і філософ жив у IV столітті, і з його ініціативи на II Вселенському Соборі був доповнений Нікейський символ віри.
В народі свято отримало назву день Григорія Літовказника, і на українських землях в цю дату наші пращури гадали про погоду влітку, проводили особливі обряди, готували страви-обереги, практикували заговори та вірили, що можна так загадати бажання, що воно неодмінно збудеться.
Григорій народився у християнській сім'ї, але освіту здобув в язичницькій школі Кесарії Каппадокійської, а потім і в Афінах. Юнак самостійно займався філософією і став ритором-учителем. Деякі дослідники стверджують, що він був надзвичайно сміливим богословом, майже до єресі.
Одружився Григорій на благочестивій дівчині Феосевії, й дуже любив дружину. Її рання смерть справила на філософа сильний вплив, і він захопився вивченням язичницької літератури, а потім пішов у понтійський монастир свого брата Василя. У 372 році був висвячений на єпископа міста Ніси в Каппадокії.