Мінкульт України і пʼять його головних скандалів за рік

Міністра культури Олександра Ткаченка відправляють у відставку через скандал з 33 млн. грн. бюджетних коштів на зйомку серіалу. Але це не перша “гучна справа” Мінкульту.

У вечірньому зверненні 20 липня президент Володимир Зеленський повідомив, що попросив Премʼєр-міністра Дениса Шмигаля розглянути заміну міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка:

“Говорив сьогодні з Премʼєр-міністром Шмигалем і щодо іншого питання, яке варто розглядати, зокрема, через призму справедливості. Бюджетні видатки. У час такої війни максимум державної уваги, а отже, і державних ресурсів має йти на оборону. Очевидна річ. А кожен проект, який може бути реалізований коштом позабюджетних ресурсів, має бути реалізований коштом саме позабюджетних ресурсів. Це стосується різних сфер, зокрема галузі культури. Музеї, культурні центри, символи, серіали – усе це важливо, але зараз інші пріоритети. Знаходьте позабюджетні кошти. Не державні. Отже, я запропонував голові уряду два кроки. Перший – знайти позабюджетні кошти на проекти, які зараз справді потрібні. У світі є люди, які можуть допомогти. А друге: попросив Премʼєр-міністра розглянути заміну міністра культури та інформаційної політики України”

Підставою звільнення з посади стало нецільове використання державних коштів - 33 млн. грн. на серіал, який зібрався знімати Юрій Горбунов.

Олександр Ткаченко написав у своєму телеграм-каналі, що подав у відставку ще до відеозвернення Володимира Зеленського. І що "здивувався словам Президента щодо цього ж питання".

Але це не перший скандал, в який потрапило Міністерство культури протягом останнього року. Ми вирішили згадати ще декілька.

Отже, відкриваємо пʼятірку.

33 млн грн на серіал

20липня 2023 року в українському медіапросторі та соцмережах спалахнув скандал довкола серіалу СМТ Інгулець, на створення якого студія ведучого та продюсера Юрія Горбунова Прототип продакшен отримала з держбюджету 33 млн грн. Серіал має складатися з 24 серій.

Як ми вже і сказали, це й стало підставою для звільнення Ткаченка з посади.

Юрій горбунов у себе в Інстаграмі прокоментував:

“Мультимедійна платформа Іномовлення України в травні місяці оголосила мистецький конкурс на зйомки фільмів, серіалів, анімаційних фільмів, документальних фільмів з патріотичним напрямком, щоб підтримати дух українців, і серед цих фільмів повинні бути і комедії в тому числі», — розповів він. І зазначив, що його компанія разом з іншими подалася на цей конкурс. Він зауважив, що у конкурсі взяли участь близько 120 компаній. Перемогли у конкурсі 50 компаній і серед них Прототип продакшен із серіалом СМТ Інгулець”

Олександр Ткаченко прокоментував, що культура під час війни винятково важлива, і що подав заяву у відставку. Також стало відомо, що на Ткаченка відкрили кримінальну справу за розкрадання бюджетних коштів.

Мінкульт заборонив відспівати бійців у Києво-Печерській лаврі

Лідер добровольчого батальйону “Братство” і політик Дмитро Корчинський у березня 2023 року заявив, що міністр культури Олександр Ткаченко начебто не дозволив відспівати загиблих бійців батальйону в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври. У міністерстві кажуть, що з таким проханням до них ніхто не звертався.

Тризуб із сексуальним підтекстом до дня Незалежності

Мінкульт разом з креативною агенцією Banda Agency вигадали новий символ тризуба з трьох пальців і запустили з ним флешмоб. Виявилось, що це символ з подвійного проникнення у сексі, і українці його висміяли.

Також у соцмережах люди нагадали, що знак тризуба вже давно існує, а в Міністерстві просто не знають історію України. 

Демонстрація вказівного, середнього та безіменного пальців, із зігнутими мізинцем та великим пальцем, є відомим жестом на позначення українського тризуба, який використовував політик і лідер “Народного руху” В’ячеслав Чорновіл.

Правила виїзду за кордон для артистів і митців посилили

У березні 2023 року Міністерство культури та інформаційної політики офіційно підтвердило посилення правил виїзду за кордон для чоловіків-артистів. Про це йшлося у заяві на сайті Мінкульту.

“Під час воєнного стану та оголошення мобілізації заборонено виїзд з країни чоловіків, громадян України призовного віку. Це визначено законодавством. Міністерство культури та інформаційної політики може надавати митцям, творцям, художникам, артистам, музикантам й журналістам листи сприяння щодо перетину кордону, якщо вони належать до сфери культури й інформації й мають за мету виїзду захист і популяризацію інтересів держави України на міжнародній арені, з обов’язковим поверненням у країну”

Це сталося після скандалу з коміком Андрієм Щегелем. Чоловік виїхав з України у Туреччину за дозволом Мінкульту. За кордоном він заявив в одному з інтерв'ю, що «втомився від війни» та повертатися наразі в Україну не збирається. 

“Білі списки” російських виконавців

19 червня 2022 року Верховна Рада України прийняла рішення про заборону публічного виконання російських пісень та їхнього використання на радіо та телебаченні. Закон передбачає створення так званого “білого списку” російських артистів - Переліку музичних виконавців (співаків) держави-агресора, які засуджують агресію проти України. Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики України

До Переліку включаються російські виконавці, в тому числі ті, хто бере участь у гастрольних заходах. При цьому вони мають:

  • подати заяву встановленої форми та декларацію на підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах, що містить заклик до держави-агресора негайно припинити агресію проти України, зобов’язання утримуватися від будь-яких дій чи кроків, які могли б свідчити про підтримку агресії проти України;

  • згоду на публікацію такої декларації;

  • не входити до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.

Хто буде новим міністром культури після Ткаченка, поки невідомо.