Чернівецький апеляційний суд скасував постанову Кіцманського районного суду, якою водія було оштрафовано на 17 тисяч гривень та позбавлено права керування транспортними засобами на рік.
Суддя визнав відсутність доказів того, що чоловік керував автомобілем у стані алкогольного сп'яніння. Про це журналісти видання 0372 дізналися із матеріалів справи.
Згідно з матеріалами справи, 24 січня 2025 року о 19:50 у селі Мамаївці Чернівецького району поліцейські склали протокол на водія автомобіля "Москвіч 412". Його звинуватили у відмові від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, що є порушенням п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Будьте в курсі головних новин, слідкуйте за нами у Viber
Кіцманський районний суд Чернівецької області 24 лютого 2025 року визнав чоловіка винним за ч. 1 ст. 130 КУпАП та призначив штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік. Додатково з порушника стягнули судовий збір у розмірі 605,60 гривень.
Підстави для апеляції
Чоловік подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову районного суду та закрити справу через відсутність події і складу адміністративного правопорушення. У скарзі він зазначив, що:
- не керував транспортним засобом і не порушував правила дорожнього руху;
- у протоколі та постанові суду неправильно вказані його особисті дані (прізвище та дата народження);
- має проблеми зі здоров'ям, а саме ускладнене мовлення та розсіяні рухи, які поліцейські помилково сприйняли як ознаки алкогольного сп'яніння;
- на відеозаписах у матеріалах справи не зафіксовано факт керування ним транспортним засобом.
Також він просив поновити строк на апеляційне оскарження, оскільки його не повідомили належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Про результати розгляду чоловік дізнався лише 12 березня 2025 року, коли отримав поштою постанову суду.
Апеляційний суд поновив строк апеляційного оскарження, визнавши причини пропуску поважними. У матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення чоловіка про судове засідання, а на заяві про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою СМС-повідомлення не було його підпису.
Вивчивши матеріали справи та переглянувши відеозаписи з камер поліцейських, апеляційний суд встановив, що:
на відеозаписах не зафіксовано факт керування транспортним засобом; автомобіль "Москвіч 412" на момент підходу поліцейських не рухався і мав вимкнені фари; у матеріалах відсутні належні докази порушення ПДР і законного зупинення автомобіля; на відеозаписі не зафіксовано роз'яснення поліцейськими причини зупинки, а також прав та обов'язків водія.
Водій пояснив у суді, що в автомобілі закінчилося пальне, і він чекав допомоги, щоб відштовхати авто до свого будинку, але заснув у автомобілі.
Суд зазначив, що керування транспортним засобом є обов'язковою ознакою складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Оскільки цей факт не був доведений, у діях чоловіка відсутній склад адміністративного правопорушення.
Крім того, районний суд порушив вимоги ст. 283 КУпАП, неправильно встановивши особу порушника та не описавши обставини, встановлені під час розгляду справи.
Враховуючи всі обставини, Чернівецький апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу, скасував постанову Кіцманського районного суду від 24 лютого 2025 року та закрив провадження у справі через відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова апеляційного суду набрала законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Читайте також: Електротранспорт Чернівців отримає 49 мільйонів гривень через перерозподіл бюджету