До 2022 року на ринку сонячної енергетики з'являться доступні за ціною сонячні панелі для установки на даху будівлі з рекордним рівнем перетворення сонячного світла в електрику - 29%. Такий показник ефективності буде досягнуто за рахунок запозиченого з космічної галузі матеріалу та лінз, що концентрують сонячне світло. Швейцарська компанія Insolight вже працює над комерційною реалізацією виробництва нової технології двомірного оптичного мікротрекінга.

Еко Електрика - екологічна енергетика майбутнього

Два роки тому Insolight встановила рекорд конверсії сонячного світла в електрику в сонячних панелях, домігшись в лабораторних умовах ККД 36%. При стандартизації для масового виробництва цей показник довелося знизити до 29%, але й це значно більш висока продуктивність у порівнянні з 17-19%, яку пропонують конкуренти, що випускають стандартні кремнієві сонячні панелі. Очікується, що різниця між лабораторною та комерційною продуктивністю буде усунена пізніше, якщо панелі з ККД у 29% будуть випускати з планової низькою собівартістю.

Космічні сонячні панелі, узяті за основу компанією, мають багато перехідну структуру, в якій поєднані кілька шарів арсеніду галію (більш стійкого до космічної радіації), фосфіду індію-галію та германію. Така комбінація дозволяє зібрати більше енергії сонячного спектра з одиниці площі.

У космосі сонячні панелі майже на 100% покриті прямокутними фотоелементами для оптимального збору сонячної енергії. У земних стандартних панелях фотоелементи покривають близько 90% поверхні, а в панелях Insolight й того менше, але працюють вони більш ефективно завдяки лінзам, які концентрують широкий спектр світла на невеликих елементах.

Завдяки оптичній концентрації менш як 0,5% всієї поверхні необхідно покрити осередками для досягнення оптимальної продуктивності. Це дозволяє використовувати технології високоефективних космічних сонячних елементів для масового ринку. Розробник пояснює, що захисне скло панелі містить сітку з лінз, які концентрують світло в кілька сотень разів.

Еко Електрика - екологічна енергетика майбутнього

Це досягнення й так є досить перспективним і без подальшої модернізації. Але в Insolight також розробили масив фотоелементів, здатний щодня переміщатися по горизонталі на кілька міліметрів для відстеження сонця. Система з мікротрекінгом укладена в тонкий модуль, схожий на стандартні сонячні панелі, який захищає механічні частини. У компанії говорять, що новинка має той же формфактор та зовнішній вигляд, що і стандартні панелі, і її можна легко встановлювати в традиційних галузевих конфігураціях, на дахах будівель або на землі.

Модулі Insolight вже були протестовані в реальних умовах протягом цілого року на пілотній установці в Швейцарському технологічному інституті в Лозанні (EPFL) і успішно витримали теплові перепади, зимові морози та шторми.

Щоб прискорити вихід на ринок, Insolight зараз обговорює з декількома виробниками сонячних батарей питання ліцензування своєї технології. У минулому році компанія оголосила про успішний раунд початкового фінансування коштом інвестицій від Zürcher Kantonal Bank та групи приватних бізнес-агентів. А раніше вона фінансувалася FIT (Fondation pour l'Innovation Technologique) та бізнес-інкубатором ESA (ESA BIC, Швейцарія).