Секрет популярності точкових світильників дуже простий: вони максимально універсальні! Адже їх можна використовувати як основне, фонове або акцентне освітлення, кріпити на всі види стель, підбирати під будь – який стиль інтер'єру – вони дають справжню свободу при організації світла вдома або в офісі. Однак це не означає, що точкові світильники можна обрати, не занурюючись у деталі. Експерти магазину світла "Е27.ЮА" розповіли про нюанси оцінки таких моделей освітлення.

Типи монтажу точкових світильників

Якщо з типом джерела світла ви визначилися, можна переходити до наступного пункту: як кріпиться на стелі світильник точкового типу. Способів монтажу тут фактично два:

  • Врізні точкові світильники. Вони вбудовуються в стелю врівень (в окремих моделях декоративна окантовка може виступати на 1-3 см). Вони ідеально підходять для сучасного або мінімалістичного дизайну, хоча є варіації і для класичних інтер'єрів. Також підкорює широта асортименту таких моделей - на будь-який гаманець і смак. Однак треба пам'ятати, що їх монтаж досить трудомісткий і залежить від безлічі факторів: діаметра посадкового гнізда, його форми і т. п. При цьому вибір точкового світильника повинен бути вкрай усвідомленим, адже змінити одну модель на іншу пізніше може бути проблемно (натяжні і підвісні стелі для цього доведеться знімати і перерізати).
  • Накладні точкові світильники. Ці модифікації виглядають як невеликі кубики, циліндри або кулі, на нижньому торці яких і розміщений точкове джерело світла. Завдяки цьому вони привертають набагато більше уваги і можуть грати особливу роль в дизайні приміщення. Правда, слід враховувати, що з накладними світильниками висота стель здається трохи нижче – і чим більше модель, тим помітніше цей ефект. Зате монтаж на порядок простіше, ніж у врізних варіантів: отвори в гіпсокартоні і полотні потрібні менше, буквально для пучка проводів, та й зняти їх при необхідності теж не складає труднощів.
  • Споти. Взагалі зараз цим терміном називають фактично всі точкові світильники, але це некоректно. Спочатку спотами позначали лише ті моделі накладних світильників, які мали лампу «на ніжці», яка до того ж могла змінювати нахил або напрямок джерела світла. За рахунок даного конструктивного рішення споти оптимальні для акцентного виділення якихось деталей в приміщенні: картини на стіні, стелажа, арки або колони і т. п. Також такий підвид накладних точкових світильників зручний для ситуацій, коли вам треба регулярно перенаправляти світло – наприклад, то на робочу зону, то на центр кімнати.

Вибираємо тип лампи для точкового світильника

Головний елемент будь-якого світильника – лампа, що в ньому використовується. Для точкових модифікацій це вірно в повній мірі. Вибір зазвичай складається з трьох варіантів:

  • Галогенні лампи. Удосконалена лампа з ниткою розжарювання, в корпусі якої містяться пари брому або йоду. За рахунок цього вона в рази довговічніше і економічніша і володіє відмінною передачею кольору – кольори освітлюваних предметів здаються дуже природними. Ще важливо, що дані лампочки компактні – значимий плюс для точкового світильника. Також вони цілком доступні за вартістю і легко змінюються на нові, коли перегорять.
  • Люмінесцентна лампа. У народі їх називають енергозберігаючими за низьку витрату електрики на тлі звичних лампочок. Крім цього, вони цінуються за надійність (термін служби до 10000 годин проти 2-4 тисяч у галогенок). Що до мінусів, то їх кілька. Перший: більш висока ціна. Другий: холодний відтінок світіння, який буде не всім до душі-світло здається трохи штучним. Третій: розміри-це найбільші лампи.
  • Світлодіодні лампи. Якщо ви хотіли б дізнатися, як вибрати точкові світильники і надійні, і економічні, і компактні, і функціональні – то вам потрібні діоди, або LED. Вони споживають мінімум енергії, живуть до 30000 годин, можуть мати будь-яку колірну температуру (іноді настроюється) і яскравість (дімміруемие лампи). Хоча і недоліки є. По-перше, не всі моделі припускають заміну ламп, і в разі проблем змінюється сам світильник. По-друге, вартість найвища.

Правильно вибираємо точковий світильник в спальню, передпокій, ванну кімнату…

В обговоренні, як вибрати точковий світильник, багато що залежить ще й від того, в якій саме кімнаті ви плануєте його використовувати:

  • Спальня. Для даного приміщення світло потрібен м'який, розсіяний. Тому краще вибирати не найпотужніші світильники, розміщуючи їх по периметру. А в ідеалі взяти моделі з регулюванням яскравості і колірної температури.
  • Передпокій. Тут також не потрібне яскраве світло, набагато важливіше спрямованість. Наприклад, можна розмістити точкові світильники ближче до стін, що дозволить візуально розширити їх, «зробивши» кімнату більш просторою.
  • Ванна кімната. У санвузлі світло потрібен рівномірний, тому важливо відразу продумати розміщення світильників. Хоча все ж важливіше наявність захисту ламп і проводки від вологи – шукайте моделі з індексом від IP22 і вище.
  • Кухня. Вибір точкових світильників в такій кімнаті повинен спиратися на її функціональний поділ: над робочою зоною потужніший, можливо, Споти з регулюванням напрямку світла; над столом більш «розсіяні» врізні лампи.
  • Дитяча. Світильник, яким знаходиться поруч з дитиною, повинен бути перш за все безпечний. Тому виключіть моделі з корпусом з крихкого скла, з виступаючими деталями і з люмінесцентними лампами (в них ртуть).
  • Вітальня. Для такої кімнати ви можете вибирати точкові світильники вільно – аби вони відповідали вашим завданням: будь то заповнює і яскраве світло, м'який фон або їх комбінації, в тому числі з іншими світильниками (люстри, діодні стрічки і т.п.) – для різних ситуацій.

Моделі для всіх завдань можливо знайти в асортименті провідних виробників. До них відносяться такі бренди, як Eglo (врізні, накладні і споти), Nowodvorski (врізні і накладні), Trio (накладні) і Blitz (врізні і споти) – продукція цих фірм зарекомендувала себе на практиці тільки з кращого боку.

Різні типи стель і який точковий світильник краще

Замість післямови необхідно сказати кілька слів про зв'язок конкретного виду стелі і порад по установці на ньому того чи іншого типу світильника:

  • Гіпсокартонні стелі. Особливих вимог до світильників в даному випадку немає – вони можуть мати будь-які потужність і розміри і бути зроблені з будь-якого матеріалу. Однак якщо ви ставите врізні моделі, переконайтеся, що надпотолочное простір має достатній зазор для прихованої «начинки» джерела світла – зазвичай потрібно від 2 до 10 см.
  • Натяжні стелі. Як і з гіпсокартоном, можна монтувати врізні, накладні і спот-модифікації. Але пам'ятайте: стелю роблять з тканини або ПВХ – вони бояться перегріву. Тому потрібен вибір точкового світильника віддачею до 30-40 Вт (для галогенок) або з діодами, які не гріються.
  • Звичайні стелі. В даному випадку доводиться обмежуватися моделями накладного типу і спотами-врізні просто нікуди врізати. Звичайно, якщо вже зовсім захотіти, можна зробити виїмку в стелі під такий світильник (наприклад, в дерев'яній стелі це легко), але охолодження лампи буде не кращим.

Джерело: інтернет-магазин сучасного освітлення E27.UA.