Основним елементом індивідуальної системи опалення у приватних будинках є котел. Це пристрій, який забезпечує контрольоване спалювання палива і нагрівання теплоносія.
Асортимент
Представлені у продажу котли відрізняються:
-
За видом використовуваного палива. Залежно від доступності енергоносія споживачі можуть вибрати:
-
твердопаливні моделі, що працюють на вугіллі, дровах, пелетах;
-
газові котли (на магістральному і зрідженому газі);
-
електричні моделі;
-
рідкопаливні (на солярці);
-
комбіновані (мультипаливні) котли, здатні працювати на різних видах палива (наприклад, газ плюс вугілля).
-
За способом установлення. Розрізняють підлогові та настінні моделі: перші використовують для обслуговування великих будівель, настінні аналоги підійдуть для обігріву відносно невеликих будинків.
-
За функціональністю. Наприклад, можна купити одно- або двоконтурний газовий котел: у другому випадку обладнання, крім обігріву приміщення, допоможе вирішити питання гарячого водопостачання.
-
За потужністю і продуктивністю. Під час розрахунку оптимальної потужності необхідно враховувати тепловтрати: щоб устаткування не працювало до виснаження, варто додати до розрахункової цифри запас 10–30%.
Рекомендації щодо вибору
Найкраще рішення — консультація з фахівцями, які допоможуть спроєктувати систему, вибрати, купити і встановити всі необхідні елементи опалення. Повний спектр послуг у сфері організації теплопостачання, включно з експертною оцінкою та всіма розрахунками, надає компанія ТеплоВам, що працює на українському ринку понад 10 років.
Під час вибору оптимального варіанта слід урахувати цілу низку критеріїв, у тому числі:
-
доступність палива (наприклад, чи є поблизу газова магістраль);
-
характеристики опалювального приміщення (площа, наявність утеплення і системи гарячого водопостачання тощо);
-
кліматичні умови;
-
наявний бюджет.
Особливості та переваги різних типів котлів
Газове опалення — найпоширеніше в Україні. Газові котли бувають одно- і двоконтурними, з відкритою (повітря забирається з котельні) та закритою (повітря забирається з вулиці) камерою згоряння. Серед переваг газових котлів — зручність керування, можливість переведення в повністю автоматичний режим, тривалий термін служби обладнання. Довгий час це був найбільш економічний варіант. Однак варто враховувати складну й дорогу процедуру підключення до газових мереж.
Твердопаливні котли актуальні там, де немає доступу до газових магістралей. Таке обладнання дає можливість опалювати будинки дровами, вугіллям, брикетом, пелетами. ККД твердопаливних моделей нижчий, ніж у газових аналогів, до того ж обслуговування таких котлів більш трудомістке. Необхідно регулярно прибирати попіл і сажу, забезпечити місце для зберігання дров, а також облаштувати окрему котельню для встановлення обладнання.
Електричні котли у Львові часто використовуються як додаткова чи резервна система опалення. Виробники випускають електродні моделі й котли з використанням ТЕНа. Електричне обладнання може працювати з одно- і трифазною мережею. Як і газові аналоги, такі котли можна повністю автоматизувати, а ще — підключити до системи «розумний дім». Серед інших їхніх переваг — компактні розміри, висока продуктивність, простота встановлення і обслуговування. Але є і мінус — залежність від електрики, велике навантаження на електромережу та висока вартість енергоносія.