Середземноморська дієта має тисячолітню історію, а її коріння сягають Стародавньої Греції та Римської імперії. Основою її є оливкова олія, хліб, овочі та риба, а в менших кількостях - сир та м’ясо. Важливим елементом цієї дієти є також вино, бажано червоне, звичайно в розумних кількостях.
Дієта - рівновага і спосіб життя
Слово дієта походить від грецького «diaita», що означає збалансованість і специфічний спосіб життя. Це, звичайно, не має нічого спільного з модними сьогодні дієтами для схуднення. Це специфічний спосіб життя, тісно пов’язаний з фізичною активністю, а в сфері харчування це не тільки буденний список страв та інгредієнтів. Середземноморська дієта робить сильний акцент на свіжості та сезонності продуктів, які ви можете придбати в інтернет магазині продуктів харчування «Шувар» на сайті https://vip.shuvar.com/. Вона значною мірою заснована на традиційних рецептах і підкреслює важливість способу харчування. Все це змушує зміцнювати зв’язки між людьми. Це також сприяє:
- зв’язку людини з природою,
- сезонами та місцевими продуктами,
- місця вирощування чи розмноження,
- біологічного різноманіття сільськогосподарських культур.
В основному з цих причин у 2010 році середземноморська дієта була визнана ЮНЕСКО нематеріальною культурною спадщиною. Спадщина, яка визнає харчові традиції та спосіб життя жителів таких середземноморських країн, як Італія, Іспанія, Греція, Марокко, Португалія, Хорватія та Кіпр.
Харчова піраміда середземноморської дієти
З метою популяризації середземноморського стилю харчування в 1989 році італійські вчені запропонували графічну модель цієї дієти. Основою її є баланс між споживанням енергії та її витратами для всіх вікових груп населення. З іншого боку, це яскраво показує, якими повинні бути пропорції між різними групами їжі, щоб зберегти цей баланс. На дні в якості основи застосовується тонка смужка оливкової олії. У суцільних зовнішніх колонках ми знаходимо крупи, хліб, картоплю, інші овочі та фрукти, а в середніх – набагато більш тонку рибу та бобові. На вершині лежать продукти, які слід вживати в помірних кількостях: яйця, м’ясо, молоко і молочні продукти, жири, цукор, солодощі. І, нарешті, дах – це помірність.
Середземноморська дієта, крім позитивного впливу на здоров’я та самопочуття, сприяє міжособистісним контактам та зміцнює зв’язки місцевої спільноти. Перш за все це свідчить про життєздатність культури, в якій вона народилася і розвивалася, адже їжа тут завжди була важливим елементом культури.