Ремінь ГРМ — основна складова механізму газорозподілу. Відповідає за з'єднання шківів колінвалу та розподільних валів. Конструктивно складається із зубчастого цільного гумового ременя. Кількість зубів та відстань між ними для різних моделей авто відрізняється, що необхідно врахувати при покупці нової деталі.
Основною функцією ременя газорозподільного механізму є регулювання фаз упорскування та випуску в двигуні внутрішнього згоряння. Додаткові функції в окремих моделях автомобілів:
- Передача моменту, що крутить, на шків генератора.
- Забезпечення роботи помпи.
- Приведення в дію кондиціонера.
Такі функції рідко виконуються безпосередньо ременем ГРМ. Частіше вони покладаються на окремий ремінь.
Коректне виконання ременем ГРМ своїх функцій можливе лише при правильному рівні натяжки, що забезпечується паразитними, натяжними та обвідними роликами.
Обрив ременя веде до серйозних поломок, що спричинено припиненням обертання розподільних валів при продовженні роботи коленвала. Це призводить до зіткнення поршнів та циліндрів. У більшості моделей відбувається загинання клапанів, що призводить до капітального ремонту силового агрегату. Своєчасна заміна ременя ГРМ дозволить уникнути проблем. Для визначення термінів заміни можна скористатися рекомендаціями виробника конкретної моделі автомобіля або виконавши перевірку ременя.
Частота заміни ременя ГРМ
Регламент заміни ременя ГРМ прописується в супровідній технічній документації кожної моделі авто. Зазвичай діапазон становить 50-60 тисяч км пробігу, але досвідчені автовласники вважають за краще проводити заміну на 5-10 тисяч км раніше. Це зумовлено бажанням звести до мінімуму можливість розриву ременя в процесі експлуатації автомобіля.
На тривалість експлуатації ременя ГРМ впливають такі фактори:
- Якість встановленої деталі.
- Умови та частота експлуатації автомобіля.
- Спільний стан супутніх елементів — шківів, підшипників, роликів.
- Кліматичні умови.
Наслідувати виключно рекомендації виробника не варто, оскільки вплив різних факторів може значно скоротити термін експлуатації ременя ГРМ. По можливості краще проводити огляд деталі при виконанні інших регламентних робіт, наприклад, заміни масла. Це дозволить своєчасно виявити ознаки зношування та провести профілактичну заміну ременя.
Ознаки зношування ременя ГРМ
На наявність проблем із ременем ГРМ вказують такі фактори:
- Утворення нехарактерного звуку в районі установки деталі, свист, постукування, схоже на цокання.
- Втрата потужності та проблеми із запуском двигуна.
- Зміна кольору вихлопу — можливо, ремінь перескочив на кілька зубів і частина палива потрапляє у вихлопну систему, дим стає сизим.
- Утворення мікротріщин на поверхні ременя.
- Наявність на ремені мокрих плям. Попадання олії або антифризу — ознака супутніх проблем, але такий ремінь краще замінити через високу ймовірність прослизання.
Замінити ремінь ГРМ слід у таких випадках:
- Вік ременя становить понад 3-4 роки.
- Автомобіль не експлуатувався більше року під час гаражного зберігання або більше 6 місяців при вуличному. Гума втрачає свої характеристики, що може призвести до розриву одразу після запуску двигуна.
При порваному ремені ГРМ завести двигун неможливо, стартер крутитиме вхолосту.
Особливості заміни ременя ГРМ
Процес виконання заміни ременя ГРМ прописується в інструкції з експлуатації конкретної моделі та може мати суттєві відмінності. Під час проведення робіт слід перевірити ряд супутніх вузлів та деталей:
- Обвідні та натяжні ролики.
- Шків, підшипник та сальник помпи.
- Сальники колінвалу та розподільних валів.
- Інші деталі, розташовані під захисною кришкою ременя ГРМ за їх наявності.
Якщо виявлено ознаки зношування цих комплектуючих, їх замінюють. Інакше незабаром може знадобитися повторний розбір автомобіля та заміна ременя через пошкодження старими деталями.
Виконати всі роботи можна самостійно, проте процес досить трудомісткий і потребує певних навичок. Краще доручити справу професіоналам, які виконають роботу швидко та з гарантією якості. Економія на сервісі в цьому випадку може вилитися в капітальний ремонт двигуна.