У цій статті представлена стиснута інформація, ознайомившись з якою спортсмен дізнається все про свій скелет: будову, розвиток та склад кісток. А пройшовши за посиланням https://anatomia.org.ua, ви зможете отримати більш докладнішу інформацію про анатомію тіла людини!
Що вміє наш скелет
Сукупність кісток тіла називається скелетом. Скелет складається максимум із 208 кісток (буває і менше). Він нарівні з м'язами є частиною опорно-рухової системи людини. Цим його функції не обмежуються.
Скелет вміє:
- Захищати внутрішні органи від пошкоджень ззовні.
- Пересувати тіло: завдяки зв'язкам між кістками, вони можуть працювати як важелі і приводити в рух весь корпус.
- Створювати кров: кістковий мозок бере участь у виробництві кров'яних тіл.
- Брати участь в обміні речовин: скелет є «складом» для кальцію та фосфору, які беруть участь у всіх життєво важливих процесах.
З чого складаються кістки
60-70% всіх кісток організму і близько 96% ваги зубів посідає поширений у природі мінерал гидроксилапатит (він же – фосфат кальцію). Мінерал має неорганічне походження, але у природі його теж можна видобути – з коралів Porites. Він абсолютно інертний до людських тканин та постійно використовується стоматологами для відновлення наших зубів. Таким чином, гідроксилапатит – своєрідний вогнище нашого чарівного світу.
Інші 30-40% - це органічна речовина (переважно, білок колаген). Кістка під мікроскопом виглядає як пластинки клітин мінеральної речовини, з'єднані між собою білковими волокнами.
Цікаво те, що при народженні скелет переважно складається з колагену – він м'який та податливий, швидко росте. Чим старшим ми стаємо, тим більше на зміну колагену приходить гідроксилапатит. Ми стаємо міцнішими, але легше отримуємо травми. На старості скелет на 7/8 складається з мінералів.
З чого ростуть кістки
Чверть, а то й третина життя наш скелет росте та розвивається. Ми стаємо більшими і сильнішими разом з нашими кістками.
Розвиток кісток відбувається двома шляхами:
- Зі сполучної тканини (череп та щелепи).
- На місці хрящів (решта).
У першому випадку колаген (основний матеріал сполучних тканин нашого тіла) згущується, утворюють кісткові клітини. Між ними відкладаються вапняні солі, які стають гідроксилапатітом.
У другому випадку кістки встають на місце хряща, який мав таку саму форму, як і сама кістка. Хрящова тканина руйнується і за допомогою особливого шару клітин (окістяни) на її місці формуються мінерали.