Наприкінці червня на найвищому рівні було затверджено дві грантові програми, які будуть спрямовані на розвиток ІТ-сектору та інших перспективних розробок у сфері високих технологій. За планом передбачено бюджетне фінансування проєкту, що активується для вирішення конкретних завдань: від створення додаткових робочих місць до сприяння стрімкому технічному прогресу, шляхом реалізації сміливих ідей і рішень.

Така ініціатива керівництва України є цілком своєчасною, адже за останні роки айтішники дійсно стали справжньою рушійною силою у світі. Кваліфіковані спеціалісти здатні створювати щось нове, в тому числі програми та додатки, стараючись реалізувати свій потенціал. Ці старання приводять до значних успіхів, що відображено у роботі таких корпорацій, як «NEC» – один із найбільших виробників сучасного електронного та комп’ютерного обладнання. Компанія займається реалізацією нових ІТ та комунікаційних рішень, пропонуючи клієнтам обладнання і програмне забезпечення для ефективної роботи мобільних мереж і корпоративних систем на різних рівнях. Інший показовий приклад – команда професіоналів із «Lucky VR», яка працює над удосконаленням технологій віртуальної реальності у різних сферах, зокрема в ігровій індустрії. Одна з останніх розробок цього бренду – віртуальний покер з PokerStars VR, який отримав високу оцінку від шанувальників карткової гри, бо розкриває ряд додаткових функціональних можливостей. Також варто згадати та компанію «Open AI» – провідного розробника та удосконалювача штучного інтелекту у сфері комп'ютерних ігор. Зокрема її програма «Open AI Five», яка побудована на базі штучного інтелекту, з легкістю перемагає кращі команди світу по «Dota 2». При цьому герої, що керуються роботом, а не людиною, грають практично ідеально, бо вміють аналізувати ситуацію, користуючись закладеним досвідом професіоналів.

Всі представлені компанії є своєрідним двигуном прогресу, тому підтримка айтішників, навіть початківців, має колосальне значення на різних рівнях, а такі гранти – це лише один з ефективних інструментів.

Що планують зробити в Україні?

В нашій країні досить успішно працює державний фонд підтримки стартапів, тому ще одна програма, яка буде направлена на фінансування новітніх технологій, дійсно принесе користь. Більш того, офіційні представники фонду, що уже мають певний досвід роботи у даній сфері, будуть займатися адмініструванням та розподіленням коштів, щоб інвестиції себе окупили з часом.

При цьому нова програма, яка отримала назву «Старт в ІТ», не має на меті створення додаткового тиску на ІТ-спеціалістів. Все ж творчим людям варто дати певну свободу, щоб вони могли реалізовувати свій потенціал, втілюючи в життя різні ідеї. Зрозуміло, що фінансова допомога в цьому випадку є ключовою, але річ не йде про великі суми, бо 30 тисяч гривень цілком достатньо для проходження підготовчих курсів або вдосконалення певних навичок. Що стосується обмежень, то вони є, бо молоді спеціалісти зможуть навчатися лише там, де дозволять державні органи контролю. Експерти вже прорахували всі ризики, які пов'язані з розподілом бюджету. Варто зазначити, що на фінансування грантової програми виділено майже 2 млрд гривень, а це понад 60 тисяч стипендій для початківців у сфері ІТ.

«Ця програма ніяк не пов’язана з підтримкою практикуючих студентів чи досвідчених спеціалістів. Ми говоримо про новий шанс для людей, які мають певні здібності, але втратили мотивацію або віру у власні сили. Відповідно, щоб всі вийшли із застою, треба дати вагомий поштовх для відновлення чи початку професійної діяльності. У держави є ефективні важелі впливу, тому айтішників ніхто не залишить наодинці. Тим паче за останні роки ІТ-спеціалісти стали основою для середнього класу, а це значить, що ми зацікавлені у розширені професійного класу», – заявив Денис Шмигаль, відповідальний за реалізацію проєкту.

Які умови отримання привілеїв?

Одержувачу допомоги видається спеціальний сертифікат для проходження навчання, що гарантує оплату відповідних послуг. Цей документ слід використовувати максимально оперативно та за призначенням, шляхом укладання договору із навчальним закладом, що входить до затвердженого переліку. Майбутні айтішники зобов'язуються не лише пройти повний курс, а й знайти вакансію за місяць після отримання диплому за перспективною спеціальністю. Потенційна альтернатива – почати власну справу у цій галузі. Окремо слід виділити проєкт по підтримці стартапів. Його поки називають експериментальним, але загальна сума 400 млн гривень додає оптимізму айтішникам. Тим паче якщо дана ініціатива буде успішною, додаткові інвестиції у розмірі 10 млрд гривень надійдуть за 2 роки.

Нагадаємо, що раніше вже був анонсований намір вкладати кошти у розвиток нових компаній, які прагнуть закріпитися на ринку ІТ. Конкуренція у цій сфері дійсно висока, тому злагоджена державна підтримка початківцям точно не завадить. З іншого боку представники творчих професій за певних умов здатні конкурувати самостійно, тому державні кошти можна навіть економити чи перерозподіляти на інші потреби. Одна з актуальних альтернатив – розширення можливостей переробної промисловості, шляхом запровадження сучасних технологій.