Навряд чи сьогодні ще є водії, які не стикалися б, так чи інакше, з перфорованими дисками гальмівної системи. У тому сенсі, що може навіть не встановлювали, то, принаймні, зустрічали в асортименті магазинів. Тому новинкою цю інновацію навряд чи назвеш. Проте, попри популярність, ставлення до перфорації не завжди однозначне. Тут і вигадки, і недомовленість, і відсутність детальних показників від виробників. Сьогодні ми спробуємо розібратися чи потрібні для повсякденної експлуатації перфоровані гальмівні диски, які переваги і які недоліки мають і взагалі - а чи варто?
Як і багато високоефективних технологій, перфорація перейшла в маси зі спорту. Спочатку це рішення застосовувалося для спортивних автомобілів з метою покращення охолодження гальмівної системи на гонках. І коли вигоди від встановлення перфорованих гальмівних дисків стали очевидними – виробники почали потроху пропонувати такі компоненти для і для цивільної їзди. І ось, за якихось 15-20 років, технологія вже стала настільки популярною, що навряд чи знайдеш того, хто нічого про неї не чув . Таким чином, такий вид запчастин вже давно представлений на ринку на більшу частину автомобілів і поставляється десятком-другим виробників. Достатньо відкрити добірку спеціалізованого магазину і зрозуміти наскільки широкою є пропозиція. Статистики напохваті немає, але можна припустити, що відсотків з 20-25 користувачів стикалися з покупкою або, принаймні, вивчали можливість купити та поставити перфоровані гальмівні диски на своє авто. І всьому цьому немає точної відповіді - а чи є сенс в тому?
Давайте спершу пройдемося по теорії. Спробуємо відповісти на головне питання - а які завдання покликана вирішити цю технологія? Як відомо, 99% дисків для сучасних авто виготовлені із чавуну. Цей сплав вибраний за основу завдяки своїй високій теплопровідності: нагрівання в одній точці виробу дозволяє швидко розсіяти тепло по усій заготовці. Але також чавун має й слабкі місця. Зокрема, сплав не любить різких перепадів температур: інтенсивні розгони і динамічні гальмування можуть призвести до деформації і навіть появи тріщин. Тому технарі заводів-виробників постійно перебувають у пошуку способів оптимізувати охолодження.
І ось, на тлі цієї проблематики, і з'явилася ідея свердління наскрізних отворів. Це, безумовно, збільшує швидкість охолодження диска шляхом створення додаткових каналів руху повітря. А значить, можна полегшити диску процес освоєння тепла.
Але є ще одна важлива функція перфорації. При підвищенні температури пари "диск-колодка" склад останньої починає виділяти газ, який, утворюючи газову подушку, знижує коефіцієнт тертя. Як наслідок – зростає гальмівний шлях. Отвори на поверхні диска дозволяють швидко відвести гази від плями контакту та відновити штатну ефективність гальм.Таким чином, перфорацію диска гальма можна вважати досить функціональним тюнінгом. Причому, її переваги можуть відчути не лише шанувальники гострого стилю їзди, а й ті, хто практикує змішану манеру пересування. Ціна на перфоровані диски дедалі ближче до вартості звичайних гладких компонентів, тому дорогим такий апгрейд вже не назвеш.
Але давайте подивимося на зворотний бік медалі – що з вадами? Справді, свердління наскрізних отворів, хоч-не-хоч, дещо послаблює конструкцію гальмівного диска. Основна проблема тут - ризик розтріскування чавунної болванки по краях перфорації. Це, власне, те, про що багато пишуть і сперечаються в інтернеті, і чого бояться новачки. Але тут варто зауважити, що для того, щоб довести перфорований диск до розтріскування – треба навалювати так, як навряд чи хтось навалює у міських умовах. Якщо звичайно, ви не ставите за мету знищити свої гальма за день-два. Ну а якщо ж ставите, тоді список знищеного може сильно розширитися: шини, зчеплення, АКПП, ущільнювачі супортів і так далі.Який висновок тут слід зробити? Перфоровані гальмівні диски – це функціональний тюнінг, який справді допомагає в ситуації дорожних навантажень. Особливо актуальний такий апгрейд для тих, хто практикує активний вуличний драйв чи власника важких авто. Ризик появи тріщин вважатимуться мінімальним, т.к. навіть активний стиль їзди не створить таких різких теплових навантажень, щоб переживати за цей момент. Що ж стосується підбору гальмівних колодок до перфорованих дисків, то тут все досить просто: будь-яка колодка якості "аналог оригіналу" буде цілком ефективною. Більш привабливий варіант - установка керамічних накладок: вони менше грітимуть диск і містять у складі містять м'які метали.