В Україні обладнання, що працює на газі, популярне та використовується повсюдно. Це і газові котли, і колонки (проточні газові водонагрівачі), різні прилади для обігріву.
Газові конвектори можуть застосовуватися для опалення заміського будинку, дачі, офісної чи виробничої будівлі, складів та ангарів, майстерень, цехів, гаражів, будівельних майданчиків, виставкових та торгових павільйонів, інших побутових, господарських, технічних чи промислових приміщень. Варіантів газових обігрівачів досить багато, тож розглянемо найпоширеніші з них.
Газові конвектори
Насамперед, мова йтиме про газові конвектори. Як і електричні конвектори, вони працюють за принципом природної циркуляції теплого повітря, але джерелом тепла є газ. Пристрій такого обігрівача нескладний – теплообмінник, пальник, пристрій розпалювання, газова арматура, блок управління та безпеки, коаксіальний димар. Забір холодного повітря з кімнати здійснюється знизу приладу, спалювання газу відбувається в камері згоряння, повітря навколо теплообмінника прогрівається отриманим теплом і піднімається нагору, а забір повітря для горіння та відведення продуктів згоряння здійснюється через димохід. Для максимально ефективної циркуляції повітря деякі моделі газових конвекторів встановлюють вентилятор, але при цьому потрібне підключення не тільки до газової магістралі, але і до електромережі. Прилади без вентилятора забезпечують повільніше прогрівання приміщення, але при цьому менш шумні та енергонезалежні.
При встановленні обігрівачів із закритою камерою згоряння такий варіант опалення цілком екологічний та підходить для житлових та побутових приміщень. Моделі з відкритою камерою згоряння рекомендуються для нежитлових та господарських приміщень із гарною вентиляцією.
Заводським способом конвектори налаштовані для роботи на магістральному природному газі, але при необхідності можуть переводитись на скраплений газ через спеціальні форсунки (зазвичай входять до комплекту приладу).
Завдяки тому, що не потрібен монтаж складного котельного обладнання, розведення труб та встановлення численних радіаторів, опалення через газові конвектори також вигідне як при газовому котлі, але дозволяє заощадити на монтажі та вартості комплекту техніки. Але, звичайно, конвектори на газі зможуть забезпечити лише обігрів приміщень без гарячого водопостачання на відміну від газового котла.
Газові конвектори по способу установки бувають настінні, підлогові та стельові, на вигляд – прямокутні, закруглені, вигнуті, а також різних колірних рішень, тому вибрати гарний зручний прилад під інтер'єр приміщення не складе труднощів.
З недоліків слід згадати обов'язкове професійне підключення (будь-яке газове обладнання вимагає ліцензії на проведення робіт з ним), певні вимоги до місця встановлення, своєчасне обслуговування та акуратне звернення при експлуатації для запобігання пожежі або отруєнню газом та продуктами згоряння.
Газові інфрачервоні обігрівачі
Другим варіантом газових обігрівачів є інфрачервоні прилади, що працюють на газі. Такі пристрої мають ширший спектр застосування, ніж конвектори, оскільки придатні не тільки для закритих внутрішніх, але також для відкритих і напіввідкритих приміщень, для вуличної установки, для зонального, точкового та локального обігріву, чим не можуть похвалитися інші типи обігрівачів.
Інфрачервоні газові обігрівачі бувають різної форми, але з подібні за влаштуванням. Встановлена випромінююча панель перетворює отриману від згоряння газу енергію на випромінювання інфрачервоного спектра. Тепло, що виділяється обігрівачем, поглинається всіма поверхнями – підлогою, стінами, предметами обстановки, акумулюється в них і далі забезпечує непрямий прогрів повітря і збільшення загальної температури в приміщенні. Тобто, прилад не прогріває саме повітря і ефективність його не залежить від висоти установки або наявності протягів, тому він дозволяє ефективно опалювати приміщення з дуже високими стелями (склади, ангари, виставкові комплекси), з поганою теплоізоляцією або великим склінням (коридори, зимові сади та оранжереї, що продуваються)), відкриті та напіввідкриті веранди, альтанки, балкони, павільйони тощо. Прекрасний варіант для опалення окремих зон або навіть просто робочих місць у великих приміщеннях, що не опалюються (цехах, ангарах, складських комплексах). Також «плюсом» є можливість роботи ІЧ-приладів за мінусових температур, сильного вітру або у вологих приміщеннях (і навіть на вулиці під час дощу або снігу).
Інфрачервоні обігрівачі зазвичай працюють на зрідженому газі, наприклад, вуличні обігрівачі – «грибки» з вбудованим газовим балоном, тому найчастіше мають установку для підлоги.
Як і керамічні обігрівачі, підібрати які завжди можна за посиланням https://teplovik.net/ua/catalog/223/keramicheskie-obogrevateli, за зовнішнім виглядом та розмірами вони можуть суттєво різнитися, сучасні виробники ІЧ-обігрівачів пропонують великий асортимент моделей як за дизайном, так і за потужністю та ціною.
Теплові газові гармати
Ще одним поширеним видом газових обігрівачів є теплові гармати (теплогенератори). Зазвичай, цей тип обладнання має велику потужність і високу ефективність, і відноситься до професійної теплової техніки.
Теплова газова гармата є повітронагрівачем, що забезпечує потужний потік теплого повітря шляхом згоряння газу. Також як і в іншому газовому обладнанні, в такому апараті передбачений пальник, безпосередньо камера згоряння, п'єзорозпал, газова арматура, блок управління, пристрої безпеки та, звичайно, потужний вентилятор. З одного кінця корпусу здійснюється забір повітря з приміщення для обігріву та для забезпечення процесу горіння газу, а з іншого – до кімнати надходить прогрітий повітряний потік. Особливістю теплових гармат на газі є використання внутрішнього повітря приміщення, а також відведення продуктів згоряння не в димар, а в кімнату, тому встановлювати їх рекомендується тільки в приміщеннях, що добре провітрюються.
Працюють такі теплогенератори на зрідженому газі (пропані та пропан-бутані), самостійно відключаються, якщо закінчилося паливо. Не вимагають спеціального монтажу та легко переміщаються з місця на місце.
Звичайно, для житлових приміщень вони мало пристосовані, але незамінні в будівництві, при різних технологічних та виробничих процесах, для прогріву та просушування приміщень та різних матеріалів тощо.
Обігрівачі на газі відрізняють економічність та зручність у використанні, можливість обігріву великих площ з мінімальними витратами, доступні ціни на обладнання, монтаж та енергоресурси, некапризність у роботі та тривалий термін служби.
У сучасному газовому обладнанні передбачені різні пристрої для контролю та безпеки – терморегулятори, захист від перегріву, регулятори тиску газу, термопари, клапани, датчики перекидання, контроль полум'я в пальнику, кількості вуглекислого газу, справності димоходу і т.д.