Однією зі складових державної підтримки агросектору у складних економічних умовах є видача пільгових кредитів за Урядовою програмою компенсацій – державний кредит 5 7 9. За цією програмою держава компенсує частину кредитного навантаження на бізнес. Таким чином агропідприємці можуть взяти кредит на розвиток сільського господарства чи купівлю техніки під менший відсоток, ніж зазвичай.
Як відбувається пільгове кредитування та які агрокредити доступні фермерам у 2023 році? Ми запитали в експертів ПриватБанку, який є учасником державної програми підтримки клієнтів агробізнесу “Доступні кредити 5-7-9%”.
Детально про програму кредиту 5-7-9
Урядова програма створена, щоб фінансово допомогти бізнесу шляхом зменшення кредитного навантаження. Підприємцю потрібно подати заявку на участь у програмі, отримати погодження та вибрати найвигідніший для себе кредит.
За умови участі підприємства у державній програмі, фіксовані ставки за кредитами для нього можуть знижуватися аж до 5% річних замість 22%, залежно від розміру підприємства та кількості робочих місць.
Гроші на фінансування сільськогосподарського циклу
Під державну програму компенсацій підпадають сільськогосподарські кредити готівкою на умовах відновлювальної кредитної лінії, зокрема кредитна лінія “Агросезон”. Розмір фінансування від 1 до 50 млн гривень.
Гроші дозволено витрачати на покриття поточних витрат сільгоспвиробництва, а саме:
- закупівлю сировини та матеріалів;
- закупівлю палива та мастильних матеріалів;
- придбання засобів захисту рослин, міндобрив, насіння для посіву;
- поточний ремонт техніки, обладнання, приміщень;
- купівлю запчастин та будівельних матеріалів.
У випадку кредитування на загальних умовах, фіксована ставка по такому кредиту складатиме 22% для мікро- та малого бізнесу, 20% для середнього та корпоративного бізнесу. Проте якщо позичальник бере участь у програмі “Доступні кредити 5-7-9%”, річна ставка знижується до 9% річних за програмою. Кредит потрібно повернути до 1 березня 2024 року. Графік погашення платежів може бути індивідуальним, адаптованим до агроциклу підприємства конкретного позичальника.
Чи продадуть вам комбайн в кредит
Агрокредитування цільове. Виходячи з умов кредитної лінії “Агросезон”, гроші не можна витрачати на придбання сільськогосподарської техніки, а лише на її ремонт. Але придбати сільгосптехніку, навіть комбайн в кредит можна на умовах іншої програми кредитування.
Фермерам надають цільову позику на придбання основних засобів, до яких відносять сільськогосподарську техніку, спецтехніку, мобільні сушарки та інше обладнання для обробки ґрунту, збору врожаю тощо. Також під основні засоби підпадає автотранспорт, який використовуватиметься для ведення підприємницької діяльності. Це можуть бути легкові автівки, вантажівки, напівпричепи та фургони.
Банк фінансує до 80% вартості основного засобу. Позичальнику лишається сплатити лише 20% від ціни техніки постачальнику як авансовий платіж. Решту 80% кредиту потрібно погасити банку протягом визначеного кредитною угодою періоду (до 5 років).