Багато людей вважають, що різниця між аперитивом та дижестивом тільки в часі їх подачі — до та після обіду чи вечері відповідно. Але насправді між цими двома поняттями набагато більше відмінностей. Про найголовніші з них розповідаємо у нашій статті.
Навіщо п'ють аперитив
Алкогольний напій, який подається як аперитив, покликаний збудити апетит, підготувати смакові рецептори до сприйняття страв, стимулювати виділення шлункового соку для поліпшення травлення. Також половина чарки або третина келиха коктейлю допомагають гостям зняти напругу. Тому є певні вимоги щодо вибору алкогольного аперитиву:
- Температура. Напої подають охолодженими, але не надто холодними, особливо якщо в ролі першої страви подається щось гаряче. Також охолоджений алкоголь посилює відчуття голоду, тоді як теплі та гарячі продукти притуплюють його.
- Кількість цукру. Щоб не зіпсувати апетит, алкоголь має містити мінімум цукру.
- Наявність легкої гіркуватості. Рецептори, що реагують на гіркоту, стимулюють вироблення шлункового соку, а це покращує травлення.
До найпопулярніших алкогольних напоїв, що подаються до їжі, входять вермут, брют, херес, Бехеровка, Апероль, Кампарі, абсент. Якщо вибраний напій — не міцний, його можна подавати в кількості 100–150 мл, а якщо йдеться про аперитив із вмістом спирту 35–40% і вище, варто пропонувати гостям не більше ніж 30–60 мл за раз з інтервалом 20–30 хвилин.
У чому особливості дижестиву
Дижестивом закривають обід чи вечерю, тому головне призначення напою — покращити травлення, очистити смакові рецептори та дозволити гостям трохи розслабитися для приємного спілкування. При виборі алкоголю на роль дижестиву слід враховувати такі моменти:
- Напій має поєднуватися з останніми стравами — в ідеалі, він доповнює їжу, а не перебиває її смак.
- Алкоголь не має дисгармонувати з рештою напоїв, які були подані раніше. Тобто якщо в ролі аперитиву було сухе вино, а як основний алкоголь подавалися напівсолодкі тихі білі й червоні вина, як дижестив не варто вибирати текілу. Краще віддати перевагу напою також із винограду — бренді, наприклад.
Як і аперитиви, дижестиви можуть подаватися й у чистому вигляді, і в складі коктейлів. До найпопулярніших алкогольних напоїв відносять Єгермейстер, мадеру, граппу, арманьяк, кальвадос, десертні вина, портвейн, віскі, солодкі лікери — всі ці продукти можна придбати на Маудау.
Гастрономічний супровід аперитиву та дижестиву
До аперитиву можна подати легкі закуски — оливки, м'який сир із пліснявою, крекери, горіхи, цитрусові скибочки, посипані корицею. Оскільки дижестив подається після десерту, максимум, що до нього можна запропонувати, — це чашка свіжозвареної кави або скибочки лимона, якщо йдеться про міцний алкоголь.